Firmalarda yeni ürün geliştirme stratejilerinde Yeşil PLM'nin rolü ve seçim kriterlerinin araştırılması
Investigation of the role and selection criteria of Green PLM in new product development strategies in companies
  1. Tez No: 926137
  2. Yazar: ENES ÖNDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışmasında iş yönetimini kolaylaştırıcı bir anlayış olan PLM (Product Lifecycle Management) yazılımlarının sürdürülebilirlik çerçevesinde firmaların adaptasyon süreçleri analiz edilmiştir. Mevcut PLM yazılımları firmaların iş süreçlerini yönetmede etkili olmakla birlikte sürdürülebilirlik faaliyetlerini tam kapsamamaktadır. Bu bağlamda, tez çalışması PLM kullanan veya geçiş yapmak isteyen özellikle KOBİ firmaların iş modellerine Yeşil PLM anlayışını katmaları amacı ile bir yol haritası hedeflemiştir. Çalışma kapsamında; çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilirlik parametreleri araştırılmış, KOBİ ölçekli firmalara ihtiyaç analizi anketi uygulanmış ve QFD analizi yapılmıştır. Firmalarda sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında %77,8 oranında“Atıkların bertarafı ve doğru geri dönüşümü”ve“Çevre yasalarına uyum”, %69,4 oranında“Malzeme kullanımı tasarrufu”ve %66,7 oranında“Enerji verimliliği”başlıklarında iyileştirici faaliyetlerin yapıldığı görülmüştür. Ek olarak bir ürünün yaşam döngüsü boyunca çevreye etkisi karbon ayak izi açısından bir model oluşturularak belirlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında, Yeşil ürün geliştirme stratejileri kapsamında firmaların iş süreçlerinin güncellenmesi ve iyileştirilmesi noktasında neler yapılabileceği ve Yeşil PLM'e geçişte süreç yönetim stratejilerinde kullanılacak başlıklar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the adaptation processes of companies within the framework of sustainability of PLM (Product Lifecycle Management) software, which is an understanding that facilitates business management, were analyzed. Although existing PLM is effective in managing the business processes of companies, it does not fully cover sustainability activities. In this context, the thesis aims to provide a roadmap for especially SMEs that use PLM or want to make a transition and add Green PLM understanding to their business models. Within the scope of the study; environmental, social and economic sustainability parameters were investigated, a needs analysis survey was applied to SMEs and QFD analysis was performed. Within the scope of sustainability activities in companies, it was observed that improvement activities were carried out under the titles of“Disposal of waste and correct recycling”and“Compliance with environmental laws”at 77.8%,“Savings in material use”at 69.4% and“Energy efficiency”at 66.7%. In addition, a model was created to determine the environmental impact of a product throughout its life cycle in terms of carbon footprint. In the study, what can be done to update and improve the business processes of companies within the scope of Green product development strategies and the headings to be used in process management strategies in the transition to Green PLM are presented.