Ticari ifadelerin ifade özgürlüğü kapsamında korunması: Amerikan Yüksek Mahkemesi örneği
Protection of commercial expressions under freedom of expression: The instance of supreme court of The Unites States
  1. Tez No: 940051
  2. Yazar: GÖKÇE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ticarileşmenin ve buna bağlı olarak reklamcılık sektörünün modern toplumda artan rolünün sonuçlarından biri insan haklarına dair bazı kavramların değişim ve dönüşümüdür. Bu çalışmada ele alınan“ticari ifade özgürlüğü”doktrininin ortaya çıkışı ile ifade özgürlüğünün kapsamının ticari ifadeleri de içerecek şekilde genişlemesi bu duruma bir örnek teşkil etmektedir. Çalışma kapsamında söz konusu doktrinin ortaya çıkışında öncü rolü ve zengin birikimi sebebiyle Amerikan Yüksek Mahkemesi kararları ve bu çerçevede ortaya çıkan akademik kaynaklar incelenmiştir. Çalışma ilk olarak ticari ifadelerin ifade özgürlüğü içerisinde kapladığı alanın anlaşılması için bir başlangıç noktası olarak ticari ifade kavramının neleri içerdiğini ve ticari olmayan ifadelerden nasıl ayrılabileceğini ele almaktadır. Daha sonra ticari ifadenin ifade özgürlüğü kapsamında korunup korunmayacağına karar vermek üzere, ifade özgürlüğünün temelleri ve koruduğu değerler içerisinde ticari ifadelere yer olup olmadığına ilişkin çeşitli bakış açıları incelenmiştir. Son olarak ticari ifade özgürlüğüne yapılan bir müdahalenin Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın ifade özgürlüğünü koruma altına alan Birinci Değişikliğine uygun olması için Amerikan Yüksek Mahkemesince hangi ölçütler çerçevesinde incelendiği ve bu ölçütlerin nasıl bir evrim sürecinden geçtiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the consequences of commercialization and the resulting increase in the role of the advertising industry in modern society is the change and transformation of certain concepts related to human rights. The emergence of the doctrine of“freedom of commercial expression”discussed in this study and the expansion of the scope of freedom of expression to include commercial expressions is an example of this situation. Within the scope of this study, the decisions of the Supreme Court of the United States and the academic resources that emerged within this framework were examined due to their pioneering role and rich accumulation in the emergence of the aforementioned doctrine. The study first addresses what the concept of commercial expression encompasses and how it can be distinguished from non-commercial expressions as a starting point for understanding the scope of commercial expressions within freedom of expression. It then examines various perspectives on whether commercial expressions are protected under freedom of expression, based on the foundations of freedom of expression and the values it protects. Finally, it examines the criteria used by the Supreme Court of the United States to determine whether an interference with commercial freedom of expression is consistent with the First Amendment to the U.S. Constitution, which protects freedom of expression, and how these criteria have evolved over time.