Kraniyofasiyal parametrelerin maksiller ve frontal sinüs hacimleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between craniofacial parameters and maxillary and frontal sinus volumes
  1. Tez No: 940108
  2. Yazar: DİLARA NUR ÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇİFÇİ ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERCESTE POLAT AKMANSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Paranazal sinüsler, orta yüz gelişiminde önemli rol oynayan ve farklı iskeletsel paternlerle çeşitli ilişkiler gösteren anatomik yapılardır. Bu bağlamda, kraniyofasiyal yapıların gelişimi, birbiriyle etkileşim içinde olan bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu çalışma, üç boyutlu konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde kraniyofasiyal yapılar (kraniyal, nazal, maksillar ve mandibular genişlikler) ile maksillar ve frontal sinüs hacimlerini ölçerek aralarındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, maksillar genişlik ile mandibular genişlik oranı (maksillar oran) (MxR-MxL/AgR-AgL) hesaplanarak bu oran ile kraniyofasiyal yapılar ve sinüsler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivinde bulunan tam kafa KIBT görüntüleri retrospektif olarak taranmıştır. Seçilen KIBT görüntüleri; genç kadınlar, genç erkekler, yaşlı kadınlar ve yaşlı erkekler olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. KIBT'den elde edilen DICOM (Digital imaging and communications in medicine) formatındaki görüntülerde iki boyutlu ölçümler yapılmış, frontal ve maksillar sinüs hacimleri ise Mimics® yazılım programı (Materialise NV, Technologielaan, Leuven, Belçika) kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, sinüs boyutları ile kraniyofasiyal yapılar arasında çeşitli etkileşimler olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle her iki cinsiyet grubunda da maksillar oran ile maksillar sinüs hacimleri arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgular, kraniyofasiyal yapılar ile sinüs boyutları arasındaki etkileşimlerin karmaşık ve çok yönlü bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The paranasal sinuses are anatomical structures that play a key role in midfacial development and may vary according to different skeletal patterns. Therefore, craniofacial structures should be considered as part of an integrated and dynamic system. This study aimed to examine the relationships between cranial, nasal, maxillary, and mandibular widths and the volumes of the maxillary and frontal sinuses using three-dimensional cone-beam computed tomography (CBCT) images. Furthermore, the maxillary-to-mandibular width ratio (maxillary ratio) was calculated and evaluated in relation to craniofacial measurements and sinus volumes. As part of the study, full-head CBCT images archived at Marmara University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology, were retrospectively examined. The selected CBCT images were divided into four groups: young women, young men, older women, and older men. Two-dimensional measurements were conducted on DICOM (Digital imaging and communications in medicine) format images obtained from CBCT, while volumetric measurements of the frontal and maxillary sinuses were performed using the Mimics® software program (Materialise NV, Technologielaan, Leuven, Belgium). The acquired data were subjected to statistical analysis.The findings of the study revealed complex and multifaceted interactions between sinus dimensions and craniofacial structures. A particularly significant positive correlation was observed between the maxillary ratio and maxillary sinus volumes in both gender groups. These results underscore the intricate and multidimensional nature of the interactions between craniofacial structures and sinus dimensions