Motivasyonel görüşme tekniğinin mamografi çektirmeye etkisi: Kontrollü müdahale çalışması
The effect of motivational interviewing technique on mammography: A controlled intervention study
- Tez No: 940109
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Motivasyonel Görüşme Tekniğinin Mamografi Çektirmeye Etkisi: Kontrollü Müdahale Çalışması Giriş: Meme kanseri önemli bir sağlık problemi olup tarama yöntemlerinden olan mamografi çektirme oranı ülkemizde yeterli düzeyde değildir. Bu oranları artırmak için yapılan müdahale çalışmalarında genelde eğitim verme yöntemi kullanılmakla birlikte motivasyonel görüşmenin kullanıldığı çalışmalar sınırlıdır. Birkaç çalışmada motivasyonel görüşme tekniğinin kanser tarama oranlarını artırdığı bildirilmiştir. Çalışmanın amacı; birinci basamakta aile hekimleri tarafından uygulanan motivasyonel görüşme tekniğinin mamografi çektirmeye etkisini incelemektir. Yöntem: Non-randomize kontrollü klinik müdahale çalışmasıdır. İstanbul'da bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 40-69 yaş arası hiç mamografi çektirmediği belirlenen 123 kadın hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın başında tüm katılımcılara demografik bilgiler, meme kanseri ve tarama yöntemleri ile ilgili bilgi düzeyini sorgulayan anket formu uygulanıp değişim evreleri belirlenmiştir. Müdahale grubuna(n=60) 15'er dakikadan oluşan bir veya iki oturumluk motivasyonel görüşmeler yapılmıştır. Üç ay sonra müdahale(n=60) ve kontrol grubunun(n=63) değişim evrelerine ve mamografi çektirip çektirmediğine bakılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 47,75±7,71 (min:40 max:69)'dir. Kontrol ve müdahale grubu katılımcıları arasında sosyodemografik özellikler açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Motivational Interviewing Technique on Mammography: A Controlled Intervention Study Introduction: Breast cancer is an important health problem and the rate of mammography, which is one of the screening methods, is not sufficient in our country. In intervention studies conducted to increase these rates, the method of education is generally used, but studies using motivational interviewing are limited. In a few studies, motivational interviewing technique has been reported to increase cancer screening rates. The aim of this study was to examine the effect of motivational interviewing technique applied by a family physician in primary care on mammography. Method: The study hereby is a non-randomized controlled clinical intervention study. A total of 123 female patients aged 40-69 years who had never had mammography were enrolled in a training family health center in Istanbul. A questionnaire questioning demographic information, knowledge about breast cancer and screening methods was applied to all participants and the stages of change were determined. The intervention group (n=60) received motivational interviews for 1 or 2 sessions of 15 minutes each. After 3 months, the change stages of the intervention group (n=60) and the control group (n=63) and whether they had mammograms or not were analyzed. Results: The mean age value was 47.75±7.71 (min:40 max:69). There was no significant difference between the control and intervention group participants in terms of sociodemographic characteristics.