Kadın kostümlerinin tarihi filmler üzerinden Rönesans dönemine uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the suitability of women's costumes to the Renaissance period through historical movies
  1. Tez No: 802546
  2. Yazar: ELİF POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Giyim ilk çağlarda örtünmek, doğa şartlarından korunmak amaçlı ortaya çıkmış, zaman ilerledikçe gelişmiş ve etnik köken, cinsiyet, statü gibi unsurlarla şekillenmeye başlamıştır. Sinema sektöründe dekor ve mekânın yani sıra en önemli unsurlardan biri de kostümdür. Kostümler izleyiciye dönem ve karakterler hakkında bilgi vermektedir. The Other Boleyn Girl, Mary Queen of Scots, Anne of the Thousand Day, Shakespeare in Love, Elizabeth: The Golden Age ve La Reine Margot adlı filmler seçilmiştir. Moda, kraliyet ailesi ve soylular tarafından takip edildiği için kraliyet ailesi ve soyluları konu alan filmler seçilmiştir. Rönesans dönemde kadınların giyim kuşamları araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda seçilen filmlerden alınan görseller üzerinden filmlerdeki kostümlerin döneme uygunluğu incelenmiştir. The Other Boleyn Girl filminde Mary ve Anne Boleyn, Mary Queen of Scots filminde, Mary ve Kraliçe Elizabeth, Elizabeth: The Golden Age filminde Kraliçe Elizabeth, Anne of the Thousand Day filminde Anne Boleyn, Shakespeare in Love filminde Kraliçe Elizabeth ve Viola ve La Reine Margot filminde Kraliçe Margot, annesi, yardımcısı ve kız kardeşinin kostümleri ele alınmıştır. İnceleme sonucunda, kostüm tasarımları ait olduğu dönem araştırılarak yapılan filmlerde Rönesans dönemi yansıtırken, diğer filmlerde başka döneme ait parçalar veya eksikler bulunduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda tasarımcının döneme ait bilgisi olsa da filmlerin kostüm için ayırılan bütçesinin tasarımları etkilediği gözlemlenmiştir. Filmlerdeki kadın kostümlerinin incelenmesinin ardından öneri olarak Rönesans dönemine uygun kostüm tasarımları yapılmıştır. Tasarımların arasından bir tanesi seçilerek dikilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing emerged in the early ages for the purpose of covering and protecting from natural conditions, developed as time progressed and began to be shaped by elements such as ethnicity, gender and status. One of the most important elements of the cinema sector, as well as the decor and space, is the costume. The costumes provide information about the period and characters to watch. Other films such as The Boleyn Girl, Mary Queen of Scots, Anne of the Thousand Day, Shakespeare in Love, Elizabeth: The Golden Age and La Reine Margot were selected. Since fashion is followed by the family family and nobles, films about the royal family and nobles were chosen. During the Renaissance, women's clothing was researched. Against the deviation from the gaze in the films through the images taken from the films collected from the information obtained. The Other Boleyn Girl marriage Mary and Anne Boleyn, Mary Queen of Scots film Mary and Queen Elizabeth, Elizabeth: The Golden Age film Queen Elizabeth, Anne of the Thousand Day Anne Boleyn, Shakespeare in Love Queen Elizabeth and Viola and La Reine Margot's house The rights of Queen Margot, her mother, aide and sister are discussed. In the film, which was made by conducting a research period, it was observed that while the costumes finished the Renaissance period, other films had parts and deficiencies from other periods. Although the result guard of the collections made has knowledge of the period, the pictures of the budget allocated for the costumes of the films were observed. After examining the female appearances in the movies, costume pictures suitable for the Renaissance period were made as suggested. It was sewn by choosing a piece from among the designs.