İlkokullarda akran zorbalığını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting peer bullying in primary schools
- Tez No: 940118
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmada ilkokullarda akran zorbalığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tarama tipi araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinin Beylikdüzü ilçesinde yer alan ilkokullarda öğrenim gören 108 kız ve 92 erkek olmak üzere toplam 200 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Akran zorbalığının belirlenmesinde ise“Akran Zorbalığı Ölçeği (Çocuk Formu)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programında Bağımsız t test ve ANOVA analizinden faydalanılmıştır. Anova analizi sonucunda gözlemlenen farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak için de Post Hoc testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the causes of peer bullying in primary schools. The survey type research model was used in the study. A total of 200 students, 108 girls and 92 boys, studying in primary schools in the Beylikdüzü district of Istanbul participated in the study. A personal information form was used to determine the demographic characteristics of the students participating in the study. The“Peer Bullying Scale”was used to determine peer bullying. Independent t test and ANOVA analysis were used in the analysis of the data in the SPSS program. Post Hoc tests were also applied to determine which groups the difference observed as a result of the ANOVA analysis was between.