Impact of social media on construction and consumption of beauty
Sosyal medyanın güzellik algısının oluşumu ve tüketimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 940119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, sosyal medyanın güzellik algısının inşası ve tüketimi üzerindeki etkisini incelemekte olup, özellikle üç farklı demografik grup üzerine odaklanmaktadır: pozitif yaşlanmayı benimseyen bireyler, büyük beden bireyler ve geleneksel güzellik normlarına uyan bireyler. Bu grupların sosyal medya ile nasıl etkileşime girdiği ve sosyal medyanın nasıl etkilendikleri üzerinde yapılan inceleme, sosyal medyanın güzellik standartlarını ve toplumsal güzellik algılarını nasıl şekillendirdiğine dair kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemleriyle yapılan bu çalışma, kullanıcı etkileşimlerinin (beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar gibi) sosyal medya analizine dayanarak, güzellik influencer'larının, içerik trendlerinin ve kullanıcı tarafından üretilen geri bildirimlerin güzellik normlarını şekillendirmedeki rolünü keşfetmektedir. Bulgular, sosyal medya platformlarının yalnızca marjinalleşmiş gruplara kendi güzellik standartlarını dile getirme fırsatı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda ana akım güzellik anlayışlarını ve tüketici davranışlarını da etkilediğini göstermektedir. Çeşitliliği, özgünlüğü ve beden kapsayıcılığını teşvik eden influencer'lar, güzellik normlarını yeniden şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, sosyal medyanın güzellik endüstrisindeki dönüştürücü gücünü vurgulamakta ve farklı demografik grupların geleneksel güzellik standartlarına nasıl meydan okuduğunu ve güzellik ideallerinin evriminde nasıl katkı sağladığını anlamamıza katkıda bulunmaktadır. Bu grupların etkileşimleri ve geri bildirimleri dikkate alındığında, bu çalışma, sosyal medya, güzellik ve tüketici davranışları arasındaki evrimleşen ilişkiye dair derinlemesine bir anlayış sunarak, çağdaş güzellik tüketicileriyle etkileşime geçmek isteyen pazarlamacılar ve güzellik endüstrisi profesyonelleri için değerli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of social media on the construction and consumption of beauty, with particular emphasis on three distinct demographic groups: individuals who embrace positive aging, plus-size individuals, and those who conform to traditional beauty norms. By examining the diverse ways in which these groups interact with and are influenced by social media, the research aims to provide a comprehensive understanding of how social media is reshaping beauty standards and societal perceptions of beauty. Through qualitative research methods, including social media analysis of user interactions (such as likes, comments, and shares), this study explores how beauty influencers, content trends, and user-generated feedback contribute to the shaping of beauty norms. The findings indicate that social media platforms not only provide marginalized groups with the space to voice their own beauty standards but also influence mainstream beauty ideals and consumer behavior. Influencers promoting diversity, authenticity, and body inclusivity play a key role in reshaping beauty norms. This research highlights the transformative power of social media in the beauty industry, offering insights into how different demographic groups challenge traditional beauty standards and contribute to the evolution of beauty ideals. By considering the interactions and feedback of these diverse groups, this study contributes to a deeper understanding of the evolving relationship between social media, beauty, and consumer behavior, providing valuable insights for marketers and beauty industry professionals seeking to engage with contemporary beauty consumers.