Kadınlarda pelvik organ prolapsus evresi, gövde stabilitesi, pelvik taban ve solunum kas kuvveti arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Relationship between pelvic organ prolaps stage, trunk stability, pelvic floor and respiratory muscle strength in women
  1. Tez No: 940127
  2. Yazar: BEYDA ZEKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, gövde stabilizasyonuna katkıda bulunan pelvik tabanın destek mekanizmasının bozulması durumunda oluşabilecek pelvik organ prolapsusunu evreleyerek, kadınlarda solunum kas kuvveti, pelvik taban kas kuvveti ve gövde stabilitesi arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya pelvik organ prolapsusu evrelenmiş 101 kadın dahil edildi. Kadınların prolaps evreleri POP-Q sistemi kullanılarak değerlendirildi. Eklem hipermobilitesi Beighton skoru ile, pelvik taban kas fonksiyonu (PTK-F) vajinal perineometre ile, solunum kas kuvveti maksimum inspiratuar basınç (MIP) ölçümü ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ölçümü ile, gövde stabilitesi Biering-Sorenson testi, sağ ve sol lateral köprü testi ve gövde fleksör testleri ile değerlendirildi. Pelvik taban ile ilişkili semptomatik rahatsızlık düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi ''Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20)'' ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda POP evresi ile sağ-sol lateral köprü testi(p=0,022; r=-0,230) (p=0,003; r=-0,300), ve gövde fleksör testi arasında negatif yönde zayıf-orta düzeyde ilişki (p=0,015; r=-0,244) olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between pelvic organ prolapse (POP) stage, respiratory and pelvic floor muscle strength, and core stability in women. The study included 101 participants, with prolapse stages classified using the POP-Q system. Joint hypermobility was assessed via the Beighton score, pelvic floor function using a vaginal perineometer, respiratory strength through spirometry (MIP/MEP), and core stability with the Biering-Sorenson, lateral bridge, and core flexion tests. The impact of pelvic floor dysfunction on quality of life was evaluated using the Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20). Results indicated a weak-to-moderate negative correlation between POP stage and right/left lateral bridge tests (p=0.022; r=-0.230 and p=0.003; r=-0.300) as well as core flexion endurance (p=0.015; r=-0.244).