İkinci/yabancı dil öğretimi kitaplarında sözlü üretim ve sözlü etkileşim etkinlikleri: Karşılaştırmalı bir inceleme
Oral production and oral in second/foreign language teaching books: A comparative review
  1. Tez No: 940126
  2. Yazar: RASHA DAHROUJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yabancı dil öğretiminde hem öğretici hem de öğrenici farklı kaynaklardan yararlanmaktadır. Bu kaynaklardan en çok kullanılan ders kitapları olmuştur. İkinci/ yabancı dil öğretiminde temel dil becerilerinden birisi ve öğrenicilerin en zorlandığı beceri konuşma becerisidir. Konuşma becerisini kazandırmak ve etkili bir şekilde kullanmak için en çok sözlü üretim ve sözlü etkileşim etkinliklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan hareketle kitaplardaki konuşma becerisinde etkinliklerin incelenmesinin önemli olduğunu düşünülmektedir. Araştırma, ikinci/ yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarında yer alan sözlü üretim ve sözlü etkileşim etkinliklerinin incelenmesini ve karşılaştırılmasını amaçlayan nitel bir araştırmadır. Sözlü üretim ve sözlü etkileşim becerisine yönelik ulusal alanyazında yapılmış kapsamlı bir araştırmaya rastlanmadığı için araştırmanın bu alanda yapılacak çalışmalara öncü olması beklenmektedir. Bu kapsamda araştırmanın veri kaynaklarını amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen ve dil öğretiminde en çok kullanılan iki adet Türkçe ve iki adet İngilizce dil öğretim setleri oluşturmaktadır. Veriler D-AOBM'de yer alan kazanımlardan, yönlendirmelerden ölçüt olarak çıkarılarak hazırlanan ve alanında uzman kişilerin görüşleriyle geliştirilen form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada doküman incelemesi yöntemiyle toplanan veriler betimsel analize tabii tutulmuştur. Toplanan veriler, sıklık tablosu ve grafikler ile sunulup yorumlanmıştır. Araştırmanın veri kaynakları olan dil öğretim setlerinden elde edilen bulgular kendi içinde ve birbiri ile çeşitli ölçütler baz alınarak karşılaştırılmıştır. Araştırmada Türkçe dil öğretim setlerindeki konuşma bölümünde sözlü etkileşim etkinliklerinin sınırlı kalmış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İngilizce dil öğretim setlerindeki konuşma bölümünde etkinliklerin arasında denge var olduğunu tespit edilmiştir. Araştırma sonunda araştırmacılara, dil öğretim setleri hazırlayanlara, dil öğretimi program yazarlarına yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In foreign language teaching, both the teachers and the learners benefit from various sources. The most used of these sources are textbooks. Speaking is one of the basic language skills and arguably the most difficult skill for learners in second/foreign language teaching. In order to gain speaking skills and use them effectively, oral production and oral interaction activities are essential. Therefore, it is considered important to examine the activities in speaking skills in books. The research is qualitative research aiming to examine and compare the oral production and oral interaction activities in textbooks used in teaching Turkish and English as second/foreign languages. Since comprehensive research on oral production and oral interaction skills is lacking in national literature, it is expected that the research will pioneer studies to be conducted in this field. In this context, the data sources for the research consist of two Turkish and two English language teaching sets selected using the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling techniques most commonly used in language teaching. The data were collected through a form prepared by extracting the achievements and guidance in D-AOBM as criteria and developed with the opinions of experts in the field. The data collected through the document review method in the study was subjected to descriptive analysis. The collected data was presented and interpreted with frequency tables and graphs. The findings obtained from the language teaching sets, which are the data sources of the study, were compared within themselves and with each other based on various criteria. In the study, it was concluded that the verbal interaction activities in the speaking section of the Turkish language teaching sets were limited. It was determined that there was a balance between the activities in the speaking section of the English language teaching sets. At the end of the study, suggestions were presented for researchers, for developers of language teaching materials, and language teaching program writers.