Sosyal insansı robotlar için gerekli yetkinlikler: disiplinler arası bir yeterlilik matrisi önerisi
Competencies required for social humanoid robots: an interdisciplinary competency matrix proposal
  1. Tez No: 940130
  2. Yazar: ZEYNEP BEYAZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sosyal insansı robotların, insan-makine etkileşimini dönüştürme potansiyellerinden dolayı kullanım alanları çeşitlenmektedir. Sosyal insansı robotların bu alanlarda kabul görebilmesi üzerindeki uygulamaların sosyal becerileri doğala yakın bir şekilde icra edebilmesi ile ilgidir. Söz konusu becerilerin bir uygulamada toplanabilmesi için bu alanda uygulama geliştirenlerin hem teknik hem de sosyal yetkinliklere sahip olmasını gerektirebilmektedir. Bununla birlikte sosyal insansı robotlar üzerinde çalışacak profesyoneller için; sözlü iletişim, ses tanıma, göz teması kurma, bedensel geri bildirim ve çevre algılama gibi temel sosyal yeteneklerin bir uygulama geliştirme sürecinde ne düzeyde kullanılacağına karar verebilme bir yetkinlik olarak ele alınabilir. Bu tez, sosyal insansı robot alanında çalışacak bireyler için gerekli yetkinlikleri belirlemeyi ve bu yetkinlikleri kapsamlı bir yeterlilik matrisi halinde sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, robotik, yazılım mühendisliği, yapay zekâ, psikoloji, sosyoloji ve iletişim gibi farklı disiplinlerin kesişim noktaları analiz edilerek, gerekli teknik ve sosyal yetkinlikler tanımlanmıştır. Bu tez sonucunda ortaya çıkan yeterlilik matrisi, bu alanda eğitim programları geliştirenler, insan kaynakları uzmanları, araştırmacılar ve alanda kariyer yapmak isteyenler için önemli bir kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
dDue to their potential to transform human-machine interaction, social humanoid robots are diversifying their uses. The acceptance of social humanoid robots in these areas is related to the ability of the applications to perform social skills in a close-to-natural way. In order to collect these skills in an application, it may require both technical and social competencies of those who develop applications in this field. However, for professionals who will work on social humanoid robots, the ability to decide to what extent basic social skills such as verbal communication, voice recognition, eye contact, bodily feedback and environmental perception will be used in an application development process can be considered as a competence. This thesis aims to identify the competencies required for individuals who will work in the field of social humanoid robotics and to present these competencies in a comprehensive competency matrix. For this purpose, the intersections of different disciplines such as robotics, software engineering, artificial intelligence, psychology, sociology and communication are analyzed and the necessary technical and social competencies are defined. In addition, key topics such as emotional perception, user experience (UX) and interface (UI) design were examined and competencies specific to these areas were successfully integrated into the competency matrix. The competency matrix resulting from this thesis will constitute an important resource for those who develop training programs in this field, human resources experts, researchers and those who want to pursue a career in the field.