Sistemik inflamasyon indekslerinin kardiyak cerrahi sonrası mortalite ve morbidite ile ilişkilerinin kıyaslanması
Comparison of systemic inflammation indices with post-cardiac surgery mortality and morbidity
  1. Tez No: 940154
  2. Yazar: AHMET OZAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Kardiyak cerrahi öncesi risk analizi amacıyla hemogramdan elde edilen Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR), Trombosit/Lenfosit Oranı (PLR) ve Lenfosit/Monosit Oranı (LMR) gibi inflamasyon indekslerin kardiyak cerrahi sonrası mortalite ve morbiditeyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı indekslerin kardiyak cerrahi sonrası mortalite ve komplikasyon ile ilişkilerini değerlendirilmek ve indeksleri kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: 1528 kardiyak cerrahi hastası retrospektif olarak incelenmiş ve preoperatif veriler, postoperatif mortalite ve komplikasyon verileri değerlendirilmiştir. NLR, PLR, LMR indekslerinin kardiyak cerrahi sonrası hastane içi, 1 aylık, 6 aylık, 1 senelik mortaliteleri ve kardiyak, pulmoner, renal, nörolojik komplikasyonlar, hastane ve yoğun bakım yatış süreleri ile ilişkileri incelenmiş ve indekslerin prediktifitesi kıyaslanmıştır. Bulgular: NLR mortalite ve komplikasyonların varlığına göre anlamlı bulunurken, PLR hastane içi mortalite ve nörolojik komplikasyon varlığına göre anlamsız bulundu. LMR eğrisi 0,5 'in altında kaldığından ROC eğrisi olayların gerçekleşmemesi olarak incelendi. ROC eğrileri incelenerek kestirim değerleri NLR:3,10, PLR:143,9, LMR:3,52 olarak belirlendi. NLR≥3,10 olan ve PLR≥143,9 olan hastaların mortalite, Majör adverse kardiyak ve serebrovasküler olay görülme oranları anlamlı olarak fazlayken LMR≥3,5 olan hastalarda az bulunmuştur. NLR≥3,10 olan ve PLR≥143,9 olan hastaların postoperatif revizyon, AF, düşük debi, yüksek doz inotrop ihtiyacı, pnömoni, plevral efüzyon, uzamış entübasyon, ABY, diyaliz ihtiyacı, görülme oranları anlamlı olarak fazla bulunmuştur. NLR≥3,10 olan hastalarda ayrıca IABP kullanımı, TIA ve SVO görülme oranları fazlayken LMR≥3,5 olan hastaların AF, ABY, diyaliz ihtiyacı, TIA ve SVO görülme oranları anlamlı olarak az bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak özellikle NLR kardiyak cerrahi öncesi hastalarda mortalite ve komplikasyon riskini öngörmek için kullanılabilir. PLR ve LMR ile bu öngörü desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
Background: NeutrophilLymphocyte Ratio (NLR), Platelet/Lymphocyte Ratio (PLR) and Lymphocyte/Monocyte Ratio (LMR) have been shown to be associated with inflammation, mortality, and morbidity after cardiac surgery. The aim of this study is to evaluate the relationships of indexes with mortality and complications after cardiac surgery and to compare the index predictivity. Method: 1528 cardiac surgery patients were retrospectively evaluated. The relationships of NLR, PLR, LMR with in-hospital, 1-month, 6-month and 1-year mortality, cardiac, pulmonary, renal, and neurological complications, intensive care unit, and hospital stays were examined and compared. The LMR ROC curve remained below 0.5; therefore, it was examined as the free of events. The cut-off values were determined as NLR: 3.10, PLR: 143.9, LMR: 3.52. Results: NLR correlated with higher mortality and complications, whereas PLR showed no significant relation with in-hospital mortality or neurological complications. LMR was found to be related with free of events. Patients with higher NLR and PLR values experienced increased mortality and Major Adverse Cardiac and Cerebrovascular Events along with a higher incidence of complications such as postoperative revision, atrial fibrillation , low cardiac output syndrome, and renal issues. Conversely, higher LMR values corresponded with lower rates of such complications. Conclusion: NLR emerges as a crucial indicator for predicting mortality and complications in cardiac surgery patients, more so than PLR and LMR. Especially NLR can be used to predict the risk of mortality and complications in cardiac surgery. This prediction can be support further with PLR and LMR.