İstanbul ili Kartal ilçesi 11449 ada 18 parsel'de yer alan ahşap yapının restorasyon önerisi
Restoration proposal of traditional residence located on plot 18, island 11449, Kartal district, İstanbul province
  1. Tez No: 940164
  2. Yazar: CEMİL SAĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinin Kartal ilçesi, Karlıktepe mahallesinde bulunan 11449 ada 18 parselde yer alan geleneksel bir konut örneği olan yapıyı incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, bu yapının günümüzdeki durumunu belgelemek, restitüsyon çalışmaları yoluyla özgün yapının tespitini gerçekleştirmek ve koruma kurallarına uygun bir restorasyon önerisi sunarak bu mirası gelecek nesillere aktarmaktır. Çalışma sırasında, Kartal ilçesi, çevresindeki diğer yapılar ve mevcut yapının detaylı bir analizi yapılmış ve tarihsel araştırmalarla yapının orijinal durumu araştırılmıştır. Bu araştırmaların sonuçları değerlendirilmiş ve yapının yeni bir işlev kazandırılarak tekrar kullanılmasını sağlayacak bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines a traditional residential example located on plot 18 of plot 11449 in the Karlıktepe neighborhood of Kartal district in Istanbul province, Turkey. The main objective of the study is to document the current state of this structure, identify the original form through restitution work, and propose a restoration plan in accordance with preservation guidelines to pass on this heritage to future generations. During the course of the study, a detailed analysis of the Kartal district, the surrounding structures, and the current state of the building was conducted, and historical research was carried out to investigate the original condition of the structure. The results of these research efforts have been evaluated, and a restoration project is suggested to provide the building with a new purpose for future use.