Yetişkin eğitimi merkezlerinde çalışan eğitmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgileri üzerinde yordayıcı faktörlerin belirlenmesi
Determining the predictive factors on the technological pedagogical content knowledge of instructors working in adult education centers
  1. Tez No: 940165
  2. Yazar: BAŞAK ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB), eğitimcilerin teknolojiyi pedagojik yaklaşımlar ve alan bilgileri ile bütünleştirerek derslerine etkili bir şekilde entegre edebilme yetkinliklerini ifade ederken, teknostres ise teknoloji kullanma sürecinde yaşanan stres ve kaygı durumlarını tanımlamaktadır. Bilişsel beceriler ise, eğitimcilerin bilgiye ulaşma, organize etme, yorumlama ve uygulama noktasındaki yeterliliklerini kapsamaktadır. Bu araştırmada yetişkin eğitimi merkezlerinde çalışan eğitmenlerin algıladıkları TPAB becerilerinin teknostres ve bilişsel beceriler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında eğitmenlerin yaşları, mesleki kıdemleri ve teknostres seviyeleri ile ayrıntılandırma ve örgütleme becerilerinin algıladıkları TPAB becerilerini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırmada aynı zamanda eğitmenlerin algıladıkları TPAB düzeylerinin yaş, mesleki kıdem ve eğitim verdikleri alan değişkenlerine göre; teknostres düzeylerinin ise yaş, cinsiyet, mesleki kıdem ve eğitim verdikleri alan değişkenlerine göre farklılaşma durumları araştırılmıştır. Veri toplama aracı olarak Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği, 21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında TPAB Ölçeği ve Öğrenmede Motive Edici Stratejiler Ölçeği'nde yer alan Örgütleme ve Ayrıntılandırma boyutları kullanılmıştır. Veriler 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, İstanbul'un 38 ilçesinde ücretsiz eğitim olanağı sunan ve hayat boyu öğrenme merkezi olan Enstitü İstanbul İSMEK'te farklı branşlarda görev yapan 201 eğitmenden çevrim içi ortamda toplanmıştır. Veriler üzerinde normallik analizi sonucu elde edilen bulgulara dayanarak Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örneklem grubunda yer alan eğitmenlerin yaşları ile algıladıkları toplam TPAB düzeyleri, Teknolojik Bilgi, Pedagojik Teknolojik Bilgi ve Teknolojik Alan Bilgisi alt boyutları arasında anlamlı, zayıf ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Eğitmenlerin algıladıkları TPAB düzeyleri, mesleki kıdem ve eğitim verdikleri alan değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Eğitmenlerin teknostres düzeyleri incelendiğinde ise Öğrenme-Öğretme Süreci Odaklı ve Kişisel Kaynaklı yaşadıkları teknostres düzeyleri ile yaşları arasında istatistiksel olarak anlamlı, zayıf ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Eğitmenlerin teknostres düzeyleri, cinsiyet, mesleki kıdem ve eğitim verdikleri alan değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre ise eğitmenlerin algıladıkları TPAB becerilerindeki toplam varyansın %31'inin bağımsız değişkenler tarafından açıklandığı bulgulanmıştır (R²=0.308). Eğitmenlerin algıladıkları TPAB becerileri üzerinde, yaşları, kişisel kaynaklı yaşadıkları teknostres, mesleğe yönelik yaşadıkları teknostres ve örgütleme becerileri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, mesleki kıdem ve ayrıntılandırma becerisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) refers to educators' competencies in effectively integrating technology with pedagogical approaches and content knowledge into their lessons. Meanwhile, technostress describes the stress and anxiety experienced during the use of technology. Cognitive skills encompass educators' competencies in accessing, organizing, interpreting, and applying information. This research aims to examine the perceived TPACK skills of instructors working in adult education centers in terms of technostress and cognitive skills. The study investigates whether instructors' ages, professional seniority, and technostress levels, as well as their elaboration and organization skills, predict their perceived TPACK skills. The study also looks at whether the teachers' levels of perceived TPACK change depending on their age, professional seniority, and the subjects they teach. It also looks at whether the teachers' levels of perceived technostress change depending on their age, gender, professional seniority, and subject areas. The Teacher Technostress Level Determination Scale, the TPACK Scale within the Scope of 21st Century Skills, and the Organization and Elaboration subscales of the Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) were used to collect data. The data were collected online from 201 instructors working in various fields at Enstitü İstanbul İSMEK, a lifelong learning center offering free education across 38 districts of Istanbul, during the 2023-2024 academic year. Based on the findings of the normality analysis, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, and Multiple Regression Analysis were performed on the data. The study found that there is a weak but positive link between the sample group of teachers' ages and how much they thought they knew about TPACK in general, as well as about the subdimensions of Technological Knowledge, Pedagogical Technological Knowledge, and Technological Content Knowledge. The perceived TPACK levels of the instructors do not differ according to their professional seniority or the subject areas they teach. The perceived TPACK levels of the instructors do not differ according to their professional seniority or the subject areas they teach. Regarding the instructors' technostress levels, a statistically significant, weak, and positive correlation was found between their ages and the levels of technostress experienced during the Learning-Teaching Process and due to Personal Resources. Instructors' technostress levels do not differ according to gender, professional seniority, or the subject areas they teach. According to the results of the multiple regression analysis, 31% of the total variance in the instructors' perceived TPACK skills is explained by the independent variables (R²=0.308). The instructors' ages, technostress related to Personal Resources, technostress related to Professional Aspects, and organization skills were found to be statistically significant predictors of their perceived TPACK skills, while professional seniority and elaboration skills were not found to be statistically significant.