Establishment of induced pluripotent stem cell-derived white adipose tissue spheroid culture as a model system
Bir model sistem olarak indüklenmiş pluripotent kök hücre kaynaklı beyaz yağ doku sferoid kültürünün eldesi
- Tez No: 940163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Adipoz doku, memelilerde bulunan sinir ağı ile çevrilmiş bağ dokulardan birisi olup enerji depolamadaki rolü ile bilinir. Enerji depolamanın yanında, adipoz doku bağışıklık savunması, hormon salgılanması, mekanik destek sağlanması ve termogenez gibi görevlerde de yer almaktadır. Karmaşık yapısı göz önünde bulundurulduğunda, dokunun in vitro modellenmesi, adipogenez ve adipoz doku ile ilişkili hastalıkların mekanizmalarının anlaşılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu tezde, bir model sistem olarak indüklenmiş pluripotent kök hücre (iPSC) kaynaklı nöromezodermal progenitörler kullanılarak beyaz yağ doku (WAT) sferoid kültürü başarıyla oluşturulmuştur. iPSC ve iPSC kökenli NMP' ler moleküler özelliklerine göre karakterize edildikten sonra grubumuz tarafından geliştirilen uygun farklılaşma protokolü uygulanarak WAT sferoid kültürü elde edilmiştir. Olgun WAT sferoidleri, morfolojik yapıları, histolojik özellikleri, lipid birikim kapasiteleri, protein ifadesi, hücresel canlılık, lipid içeriği, gen ifadesi ve ultrayapısal özellikleri bakımından detaylı bir şekilde karakterize edilmiştir. Bunula beraber, olgun WAT sferoidlerinin koşullandırılmış besiyeri (CM) de transmisyon elektron mikroskobu ve trigliserit içeriği kullanılarak karaterize edilmiştir. Sonuçlara göre, CM içerisinde ekstraselüler vezikül benzeri yapılar bulunmaktadır ve CM yüksek seviyede trigliserit içermektedir. WAT Sferoid CM' nin fonksiyonel etkilerini değerlendirmek içinde β-TC-6 ve ASC52-telo hücreleri CM ile muamele edilmiştir. Verilere göre CM takviyesi β-TC-6 hücrelerinin insulin salgısını arttırırken ASC52-telo hücrelerinin adipogenez sürecine kayda değer bir değişikliğe sebep olmamıştır. Son olarak sferoidler lipolizi indükleyen olan lityum klorür (LiCl) ile muamele edilmiştir fakat dikkate değer bir sonuç elde edilememiştir. Sonuç olarak bu çalışma ilk kez iPSC türevli WAT sferoidlerinin başarıyla üretildiğini göstermekte ve hem sferoidlerin hem de onların salgıladığı moleküllerin detaylı karakterizasyonunu sunarak adipöz doku araştırmaları için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Adipose tissue is one of the innervated specialized connective tissues found in mammals and is primarily known for its role in energy storage. Apart from energy storage, the functions of adipose tissue also include thermogenesis, immune defense, hormone secretion, and mechanical support. Due to its complex nature, modeling the adipose tissue in vitro plays a tremendous role in further deciphering the mechanisms behind the diseases and adipogenesis process. Here in this thesis, induced pluripotent stem cell (iPSC)-derived white adipose tissue spheroid culture as a model system was successfully established. After iPSCs and iPSC-derived neuromesodermal progenitors (NMPs) were characterized according to their molecular features, white adipose tissue (WAT) spheroids were generated using the appropriate differentiation protocol developed by our group. Then, mature WAT spheroids were characterized according to morphological structure, histological features, lipid accumulation capacities, protein expression, cellular viability, lipid content, relative mRNA expression, and ultrastructural features. After the characterization, the conditioned medium (CM) of the mature WAT spheroids was also characterized by transmission electron microscope and triglyceride content. According to the results, extracellular vesicle-like structures were detected in the CM of mature WAT spheroids alongside the high levels of triglyceride content. To further evaluate the effects of mature WAT spheroid CM as an indicator of functional adipose tissue, β-TC-6, and ASC52-telo cells were treated with the CM. The data showed that the CM supplementation to β-TC-6 cells increased insulin secretion, while no significant alternations were observed in terms of adipogenesis in ASC52-telo cells. As a last step, the response of mature WAT spheroids to LiCl, which is a lipolysis-inducing agent, was evaluated. Overall, the findings of this thesis highlight the generation of iPSC-derived WAT spheroids for the first time in literature as far as is known and the detailed characterization of both the spheroids and their secretome.