Otomatik kılavuz çekme operasyonu dinamik analizi ve makine öğrenmesi ile titreşim tahmini
Automatic tapping operation dynamic analysis and vibration prediction with machine learning
- Tez No: 940209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR ESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Titreşim, talaşlı imalat için üretim hassasiyetini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu titreşimler, harmonik, rezonans veya dış kaynaklı olabilir. Bu önemli titreşimlerin frekanslarını bilmek ve bu değerlerden uzak çalışmak, gürültüyü azaltır, hassasiyeti ve kesme takımlarının ömrünü etkilemektedir. Takım ve iş mili birlikte değerlendirildiği ve işleme esnasında tüm sistemin dikkate alındığı durumlar takım dinamiğini açıklamasında önem arz etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada takımın harmonik cevap analizleri takım dinamiğinin anlaşılması ve çalışma aralığı belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, takım is milinin işlem esnasında tümünü dikkate alarak M10 kılavuz ile dikey matkabın statik ve dinamik analizleri sonlu elemanlar metodu ile analiz edilmiştir. Bu analizler Ansys Workbench kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Analizlerde farklı is mili uzunlukları ve ayrıca is milinin farklı materyaller kullanılması durumunda yapısal, modal ve harmonik analizleri yapılmış ve sonuçlar irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise farklı materyaller diş açma esnasında meydana gelen titreşimlerin belirlenmesi amacıyla farklı malzeme, farklı çalışma hızlarında deneysel çalışma yapılmış ve titreşim verileri elde edilmiştir. Sonrasında, üç tür önerilen yapay sinir ağı, diş açma sistemlerinin pirinç, çelik ve alüminyum malzemelerinin her durumda da titreşim değişimini tahmin etmek için kullanılmıştır. Deneysel ve benzetim sonucu, radyal esaslı yapay sinir ağın, dikey matkap makineleri diş açma koşullarında titreşim tahmin edilmesinde üstün bir performansa sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration is one of the most important factors affecting the production accuracy for machining. These vibrations can be harmonic, resonant or external. Knowing the frequencies of these important vibrations and working away from these values reduces noise, affects the accuracy and life of cutting tools. When the tool and spindle are evaluated together and the entire system is taken into account during machining, it is important to explain the tool dynamics. Therefore, in this study, the harmonic response analyses of the tool contribute to the understanding of the tool dynamics and the determination of the working range. In the first part of this study, the static and dynamic analyses of the vertical drill with the M10 tap, taking into account the entirety of the tool spindle during the process, were analyzed with the finite element method. These analyses were performed in a computer environment using Ansys Workbench. In the analyses, structural, modal and harmonic analyses were performed in the case of different spindle lengths and also different materials used in the spindle, and the results were examined. In the second stage of the study, experimental studies were conducted with different materials and different working speeds in order to determine the vibrations that occur during tapping on different materials, and vibration data were obtained. Afterwards, three types of proposed artificial neural networks are used to predict the vibration variation of brass, steel and aluminum materials of tapping systems in each case. Experimental and simulation results show that radial based artificial neural network has superior performance to estimate vibration in vertical drilling machines tapping conditions.