İzole supin apne hastaları ile basit horlama hastalarının sefalometrik farklarının incelenmesi
Investigation of cephalometric differences between patients with isolated supine apnea and patients with simple snoring
  1. Tez No: 940208
  2. Yazar: RAVAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇAĞRI KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), yaygın bir sağlık sorunu olup pozisyonel OSAS, supin pozisyonda solunum olaylarının artışıyla karakterize bir alt tipidir. Bu çalışmanın amacı, supin pozisyonel OSAS (spOSAS) tanısı almış hastalarda sefalometrik oranları sağlıklı bireylerle karşılaştırarak, anatomik farklılıkları belirlemek ve bu ölçümlerin hastalığın şiddetiyle ilişkisini incelemektir. Vaka-kontrol tipindeki bu çalışmaya, 2013-2023 yılları arasında merkezimize başvuran 15 spOSAS tanılı hasta ve 11 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların sefalometrik filmlerinden elde edilen doğrusal, açısal ve alan ölçümleri analiz edildi ve hasta grubundaki supin apne-hipopne indeksi (AHİ) değerleri ile bu ölçümler arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Çalışmamızda, hasta grubunda inferior faringeal aralığı temsil eden Eb-PPW3 mesafesinin, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha geniş olduğu saptanmıştır (p=0,019). Ancak, diğer sefalometrik ölçümler açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca, hasta grubunda supin AHİ değerleri ile sefalometrik ölçümler arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Eb-PPW3 ölçümü ile supin AHİ değerleri arasında pozitif bir eğilim görülse de bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (r=0,400; p=0,140).
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a common health issue, and positional OSAS is a subtype characterized by an increase in respiratory events in the supine position. The aim of this study was to determine anatomical differences by comparing cephalometric ratios in patients diagnosed with supine positional OSAS (spOSAS) with healthy individuals, and to investigate the relationship between these measurements and the severity of the disease. This case-control study included 15 patients with a diagnosis of spOSAS and 11 healthy controls who presented to our center between 2013 and 2023. Linear, angular, and area measurements obtained from the participants' cephalometric films were analyzed, and the relationships between the supine apnea-hypopnea index (AHI) values in the patient group and these measurements were evaluated. In our study, it was found that the Eb-PPW3 distance, representing the inferior pharyngeal space, was significantly wider in the patient group compared to the control group (p=0.019). However, no significant differences were observed between the groups in terms of other cephalometric measurements. Additionally, no significant correlation was found between supine AHI values and cephalometric measurements in the patient group. Although a positive trend was observed between the Eb-PPW3 measurement and the supine AHI values, this relationship was not statistically significant (r=0.400; p=0.140).