Spondiloartrit hastalarında periferik ve aksiyel tutulumu ön görebilecek faktörlerin derin öğrenme yöntemleri ile saptanması
Identification of predictive factors for peripheral and axial involvement in spondyloarthritis using deep learning methods
- Tez No: 940216
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL MARAŞ, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Spondiloartrit (SpA), aksiyel iskelet, periferik eklemler ve entezlerde inflamasyonla karakterize kronik inflamatuar bir hastalık grubudur. Aksiyel ve periferik tutulum gösteren SpA alt tiplerinin doğru sınıflandırılması, hastalık yönetimi ve tedavi açısından kritik öneme sahiptir. Geleneksel klinik ve radyolojik değerlendirme yöntemlerinin sınırlılıkları nedeniyle, yapay zeka tabanlı modellerin bu süreçteki rolü giderek daha fazla araştırılmaktadır. Bu çalışmada, periferik ve aksiyel SpA tutulumunu öngörebilecek klinik, laboratuvar ve görüntüleme verilerini kullanarak, makine öğrenmesi (ML) ve derin öğrenme (DL) yöntemleriyle tahmin yapabilen bir sınıflandırma modeli geliştirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma kapsamında, 2019-2023 yılları arasında ASAS sınıflama kriterlerine uygun olarak seçilen hastaların verileri incelenmiş, bunu takiben aksiyel ve periferik SpA hastalarının bilgileri ML ve DL modelleri kullanılarak analiz edilmiş ve modellerin performansları karşılaştırılmıştır. Geleneksel istatistiksel yöntemler ile aksiyel ve periferik SpA hastaları arasındaki farklılıklar değerlendirildikten sonra, bu veriler kullanılarak ML ve DL modelleri eğitilmiş ve performansları karşılaştırılmıştır. Farklı makine öğrenmesi algoritmaları (Gaussian Naive Bayes, Support Vector Machines, Random Forest vb.) ve çok katmanlı algılayıcı (MLP) gibi derin öğrenme modelleri test edilmiştir. Modellerin doğruluk oranları, ROC AUC,F1 skoru ve GPS gibi metrikler kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to classify axial and peripheral spondyloarthritis (SpA) patients using clinical and laboratory data. In addition to traditional statistical methods, the classification performances of machine learning (ML) and deep learning (DL) models were compared, and the potential of artificial intelligence-based models in distinguishing SpA subgroups was evaluated. Materials and Methods: A total of 408 patients diagnosed with axial or peripheral SpA were included in this retrospective study. Demographic, clinical, and laboratory data were analyzed. After evaluating differences between axial and peripheral SpA patients using traditional statistical methods, ML and DL models were trained and compared. Various ML algorithms (Gaussian Naive Bayes, Support Vector Machines, Random Forest, etc.) and deep learning models such as multilayer perceptron (MLP) were tested. Following the model assessment using accuracy, ROC AUC, and F1 score metrics, we present how these evaluations illuminate the differences between axial and peripheral SpA patients.