Türkiye'de dijital bankacılığın gelişim sürecinin analizi
Analysis of the development process of digital banking in Turkey
  1. Tez No: 940238
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital internet ve mobil bankacılık kavramlarının tarihsel gelişimleri, bankalara olan katkıları, finansal gelişim teknolojilerine olan etkisi gibi konularına yönelik bir inceleme yapmaktır. Belirlenmiş bu amaç doğrultusunda, araştırmada konu olarak belirlenen kavramlar ile alakalı literatürde bulunan araştırma ve çalışmalar incelenmiştir. Literatür taramasının ardından konu ile ilgili kavram ve başlıklara araştırmada yer verilmiştir. Araştırma sonucunda ise teknolojide meydana gelen yenilik ve değişiklerin yarattığı etkilerden, en fazla etkilenmiş olan bankacılık sektöründe ortaya çıkan dijital internet ve mobil bankacılık sistemlerinin banka müşterilerine önemli avantajlar ve imkanlar sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca avantajlarıyla beraber birtakım dezavantajları da olduğu görülmüştür. Gerçekleştirilen araştırma, dijital internet ve mobil bankacılık kavramlarının tarihsel gelişiminin görülmesi, bankalara yönelik katkıları ve finansal gelişim teknolojilerine yönelik etkisinin görülmesi açısından önemlidir. Çalışma, dijital internet ve mobil bankacılık olgularının birlikte incelendiği dokümanların sınırlı olmasından kaynaklı literatüre katkı sağlaması ve gelecek çalışmalara yol göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the historical development of digital internet and mobile banking concepts, their contributions to banks, and their impact on financial development technologies. In line with this purpose, the researches and studies in the literature related to the concepts determined as the subject of the research were examined. Following the literature review, the concepts and titles related to the subject were included in the research. As a result of the research, it has been determined that digital internet and mobile banking systems, which have emerged in the banking sector, which has been most affected by the effects created by innovations and changes in technology, provide significant advantages and opportunities to bank customers. It has also been observed that there are some disadvantages along with the advantages. This research is considered important in terms of having information about the historical development of the concepts of digital internet and mobile banking, their contributions to banks, their impact on financial development technologies, benefiting the literature due to the limitation of documents in which digital internet and mobile banking phenomena are examined together, and guiding future research and studies.