Dijital bankacılıkta uzaktan müşteri edinimi: Albaraka Türk Katılım Bankası örneği
Remote customer acquisition in digital banking: The example of Albaraka Türk Participation Bank
  1. Tez No: 737010
  2. Yazar: FURKAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dijitalleşmenin her geçen gün geliştiği günümüzde bankacılık sektörü de bu gelişmelerden yararlanmaktadır. Bu çalışmada gelişen dijital bankacılığın yeni bir uygulama alanı olan Uzaktan Müşteri Edinimi sürecini incelenmiştir. Uzaktan Müşteri Edinimi sürecine ilişkin verilere içerik analizi yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında genel bankacılık uygulamaları, bankacılık kavramı, gelişim süreci ve banka türleri üzerinde durulmuştur. İkinci kısımda ise dijital bankacılık, kullanım alanları gibi konular çalışılmıştır. Bahsi geçen konular hakkında TBB, BDDK ve sektördeki bankaların süreçleri ve çalışmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Uzaktan Müşteri Edinimi sürecinin uygulama şekli araştırılmıştır. Farklı ülkelerdeki örnekler incelenerek çalışmaya eklenmiştir. Bugün Türkiye'de BDDK'nın konu ile alakalı yayımlamış olduğu yönerge bankalara kılavuzluk etmektedir. Çalışmanın son kısmında Albaraka Türk Katılım Bankası'nda Uzaktan Müşteri Edinimi süreci değerlendirilmiştir. Sürece ilişkin veriler Albaraka Türk Katılım Bankası'na ait faaliyet raporları ve resmi sitesinde yer alan verilerden derlenmiştir. Uzaktan Müşteri Edinimi, dijital bankacılığın geldiği noktayı göstermesi açısından bankacılık sektöründe önemli bir kilometre taşıdır. Bu neden le çalışmada Uzaktan Müşteri Edinimi sürecine ilişkin müşteri talep verileri kullanılmıştır. Verileri sayısal olarak analiz edilmiş ve sonuçlar bu çalışmada detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where digitalization is developing day by day, the banking sector also benefits from these developments. In this study, the Remote Customer Acquisition process, which is a new application area of developing digital banking, is examined. Data regarding the Remote Customer Acquisition process were obtained using the content analysis method. First chapter of the study emphasizes general banking applications, banking concept, development process and types of banks. In the second chapter, topics such as digital banking and digital banking application areas were stuied. For the aformentioned chapter titles the processes and the practices of the TBB, BDDK and the banks in the seector were examined. In the third chapter, the implementation of the Remote Customer Acquisition process has been researched. Examples from different countries were examined and added to the study. Today in Turkey the directive published by the BDDK on the subject guides the banks. In the last chapter of the study, the Remote Customer Acquisition process at Albaraka Türk Participation Bank has been evaluated. The data regarding the process have been compiled from the annual reports of Albaraka Türk Participation Bank and the data available on its official website. Remote Customer Acquisition is an important milestone in the banking industry in terms of showing the point digital banking has reached. For this reason customer demand datas for the Remote Customer Acquisition process has been used for the study. The datas analyzed with numerical throuhput and the results were explained in detail in this study.