Kent güvenliğinde yerel yönetimlerin rolü: Niğde Belediyesi örneği
The role of local governments in urban security: the case of Niğde Municipality
  1. Tez No: 940245
  2. Yazar: FATİH ÖZERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Modern kentler, küreselleşmenin etkisiyle sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan hızla dönüşürken, güvenlik kavramı da yalnızca kolluk kuvvetlerinin görev alanı olmaktan çıkmış, çok aktörlü ve çok boyutlu bir yapıya evrilmiştir. Kentli bireylerin güvenli yaşam hakkı; fiziki korumanın ötesinde, sosyal bütünlük, psikolojik huzur ve mekânsal güvenlik gibi unsurları da içeren bütüncül bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu bağlamda yerel yönetimlerin, güvenli kentlerin inşasında daha aktif bir rol üstlenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu tezde, kent güvenliğinin tarihsel ve kuramsal temelleri ile birlikte yerel yönetimlerin bu alandaki rolü ele alınmıştır. Özellikle güvenlik kavramının klasik yaklaşımlardan farklı olarak, sosyal çevre, kent planlaması ve toplumsal aidiyetle olan ilişkisi derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma, Niğde Belediyesi örneği üzerinden yürütülmüş; belediyenin güvenli kent politikaları, kentsel mekân tasarımı ve suç önleme stratejileri mülakatlar ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, yerel yönetimlerin güvenlikte yalnızca destekleyici değil, yönlendirici ve dönüştürücü bir aktör olarak konumlandığı görülmüştür. Kent güvenliğine yönelik sosyal politikalar, mekânsal düzenlemeler ve katılımcı yönetim anlayışları, bireylerin hem fiziksel hem de duygusal güvenliğini sağlamada kilit rol oynamaktadır. Çalışma, bu alandaki literatür eksikliğini gidermeye yönelik teorik ve pratik katkılar sunmakta; yerel yönetimlerin güvenlik stratejilerini daha etkin, kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary cities, influenced by the dynamics of globalization, are undergoing rapid social, cultural, and economic transformations. As a result, the concept of security has evolved beyond the exclusive domain of law enforcement, adopting a multi-actor and multidimensional character. The right of urban residents to live in safety now requires a holistic approach that encompasses not only physical protection but also social cohesion, psychological well-being, and spatial security. In this context, the active involvement of local governments in building safe cities has become increasingly vital. This thesis explores the historical and theoretical foundations of urban security, with a particular focus on the role of local governments in this field. Moving beyond traditional security paradigms, the study analyzes the relationship between security and aspects such as the social environment, urban planning, and citizens' sense of belonging. The research is conducted through a case study of Niğde Municipality, examining its urban safety policies, spatial design practices, and crime prevention strategies using semi-structured interviews and descriptive analysis. The findings show that local governments are not only supporting actors in urban security but also take the lead and help shape it. Local-level efforts such as social programs, city planning, and including citizens in decision-making are essential for both physical and emotional safety. This study helps fill a gap in the literature by providing both theoretical knowledge and practical examples. It suggests that local governments should create more effective, inclusive, and long-term strategies to respond to today's complex urban security needs.