Maximizing the output power of the thermoelectric devices
Termoelektrik cihazların çıkış gücünün maksimize edilmesi
  1. Tez No: 940253
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güç Elektroniği ve Temiz Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Güç Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Termoelektrik jeneratörler (TEG'ler), mütevazı elektrik kullanımıyla elektrik üretmek için fazla ısıyı kullanır. TEG'lerin terminallerine bağlı yük, TEG cihazlarının iç direncine eşit olduğunda, maksimum güç üretilir. Bununla birlikte, empedans karşılaştırması her zaman garanti edilmez. Sonuç olarak TEG'ler daha az verimlidir. Sonuç olarak, maksimum güç noktası izleme (MPPT) gibi yöntemler kullanılır. Mevcut çalışma için, MPPT'li bir yükseltme dönüştürücü devre TEG'lerle birlikte modellenmiştir. Seebeck faktörüne, sıcak/soğuk yüzey sıcaklıklarına ve MATLAB/Simulink'teki toplam modül miktarına dayalı TEG'ler kapsamlı bir şekilde modellenmiş, simüle edilmiş ve doğrulanmıştır. Bu çalışmada çeşitli MPPT teknikleri incelenmiştir. Güç koşullandırma ünitesini oluşturmak için MPPT yaklaşımıyla birlikte seçilen DC-DC dönüştürücü yaklaşımı, tek yönlü bir yükseltme dönüştürücü kullanılmıştır. TEG modellemesi, Perturb and Observe (P&O) MPPT tekniği ve Parçacık Sürüsü Optimizasyonu (PSO) MPPT yöntemi ile entegre edilmiştir. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, uygulanabilirlik sistemin sıcaklığındaki değişikliklere ve dolayısıyla üretilen elektriksel potansiyel farkına karşı daha yüksek bir hassasiyetten kaynaklanmaktadır. TEG sistemi simüle edilir ve incelenen kontrol şemaları MATLAB/Simulink koşulları altında karşılaştırılır
Özet (Çeviri)
Thermoelectric generators (TEGs) employ surplus heat to produce electricity in modest electrical usage. Whenever the load linked to the terminals of TEGs equals the internal resistance of the TEG devices, maximum power is produced. Impedance comparing, nevertheless, isn't always guaranteed. TEGs are less efficient as a result. Consequently, methods such as maximum power point tracking (MPPT) are employed. For the present work, a boost-converting circuit with MPPT was modeled in conjunction with TEGs. TEGs based on the Seebeck factor, hot/cold surface temperatures, and the total amount of modules in MATLAB/Simulink were thoroughly modeled, simulated, and verified. Several MPPT techniques are examined in this study. The chosen DC-DC converter approach, a one-directional boost converter, is used in combination with the MPPT approach to construct the power conditioning unit. The TEG modeling was integrated with the Perturb and Observe (P&O) MPPT technique and the Particle Swarm Optimization (PSO) MPPT method. When compared to the other methods, the applicability stems from a higher sensitivity to variations in the system's temperature and, consequently, the electrical potential difference produced. The TEG system is simulated and the examined control schemes are contrasted under MATLAB/Simulink conditions.