Türkiye'nin güvenlik politikalarının milli eğitim sistemine etkileri: Ortaöğretim düzeyi (2012-2023)
Effects of turkey's security policies on the national education system: secondary education level (2012-2023)
  1. Tez No: 940260
  2. Yazar: ALİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORÇUN İMGA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye örneğinden hareketle devletin güvenlik ve tehdit algılamalarını ulusal metinler üzerinden analiz ederek, tehdit altında olduğu kabul edilen referans nesne (değer) ile bu değerleri tehdit eden unsurları tespit ederek, milli eğitim sisteminin bu algılamalara karşı nasıl tedbir ve öngörüler geliştirdiğini açıklamak ve eksik kalan yanları varsa öneriler geliştirmektir. Çalışmada güvenliğin bireyden topluma giden bir boyutunun olduğu, devletin ulusal dokümanlarının ve resmi söylemlerinin bireyin ve toplumun güvenliğini sağlayıcı tedbirleri geliştirmesi gerektiği, milli eğitim sisteminin de bireylerin davranış değişikliği ve karakter gelişimi üzerindeki etkisi nedeniyle bu tedbirlerin merkezinde olduğu iddiasına odaklanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mevzuatı ve politika dokümanlarının ülkenin ulusal güvenliğine ilişkin referans bilgiler verdiği kabulünden yola çıkılarak elde edilen bulguların Türk Milli Eğitim Sistemini kurgulayan dokümanlar üzerindeki etkisi/ilgisi karşılaştırılarak, ülkenin güvenliğini önceleyici perspektifi tespit edilmiştir. Bireyin ve toplumun güvenliğini sağlamayı amaçlayan milli, manevi, ahlaki değerlerin neler olduğu ile bunların korunması ve kuşaklar arası aktarımının gerekliliği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mevzuatında ve politika dokümanlarında karşılığını bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the security and threat perceptions of the state through national texts, using the example of Turkey, to identify the reference object (value) that is considered to be under threat and the elements that threaten these values, to explain how the national education system develops measures and predictions against these perceptions, and to develop suggestions if there are any missing aspects. The study focuses on the claim that security has a dimension that goes from the individual to the society, that the national documents and official discourses of the state should develop measures to ensure the security of the individual and the society, and that the national education system is at the center of these measures due to its effect on the behavioral change and character development of individuals. Based on the assumption that the legislation and political documents of the Republic of Turkey provide reference information regarding the national security of the country, the perspective prioritizing the security of the country has been determined by comparing the effect/relevance of the findings obtained on the documents establishing the Turkish National Education System. What are the national, spiritual and moral values that aim to ensure the security of the individual and the society, and how they need to be protected and transferred between generations, are reflected in the legislation and policy documents of the Republic of Türkiye.