KEİ'nin narenciye ticaretindeki rekabet gücü ve Türkiye ile narenciye ticareti
The competitive power of KEİ in citrus trade and citrus trade with Turkey
- Tez No: 940263
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında; KEİ'nin Narenciye Ticaretindeki Rekabet Gücü ve Türkiye ile Narenciye Ticareti araştırılmıştır. 2002-2023 dönemi arasındaki yıllık veriler alınarak, dış ticaretleri Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) indeksi yardımıyla hesaplanmıştır. AKÜ sonuçlarına göre; Türkiye, Gürcistan ve Yunanistan'ın güçlü bir karşılaştırmalı üstünlük sağladığı ancak diğer ülkelerin ise rekabet gücünün zayıf olduğu kanısına varılmıştır. Türkiye'nin, KEİ ülkeleriyle arasındaki AKÜ indeksi sonuçlarına göre; narenciye ticaretinde güçlü bir karşılaştırmalı üstünlük sağladığı, KEİ'nin dünyaya narenciye ticaretinde ise orta bir karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; KEİ's Competitiveness in Citrus Trade and Citrus Trade with Turkey were investigated.Annual data between 2002 and 2023 were taken and foreign trade was calculated with the help of Balassa's Explained Comparative Advantages (AKU) index. According to the results of AKU; It has been concluded that Turkey, Georgia and Greece have a strong comparative advantage, but other countries have weak competitiveness. According to the results of the AKU index between Turkey and the BSEC countries; It has been determined that BSEC has a strong comparative advantage in citrus trade, while BSEC has a medium comparative advantage in citrus trade to the world.