Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) ve Türkiye açısından değerlendirme
- Tez No: 86275
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Karadeniz ekonomik işbirliği (KEİ) ve Türkiye açısından bir değerlendirme. Karadeniz Bölgesi'nde bir ekonomik işbirliğine gidilmesi, 1990 yılı başında Türkiye tarafından gündeme getirilmiştir. Onbir ülke, 25 Haziran 1992 tarihinde, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması'nı, 5 Haziran 1998 tarihinde de KEİ Örgütü'nü kuran Anlaşma'yı imzaladılar. KEİ Örgütü, onbir ülkenin üye, beş ülkenin gözlemci olarak katıldığı, 400 milyon nüfusu, yaklaşık 20 milyon km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Bölge ülkelerinin Gayri Safi Milli Hasılaları toplamı, 1 trilyon 43 milyar $, dış ticaret hacimleri, 350 milyar $ civarındadır. Dünya gaz potansiyelinin %40'ı, petrolünün %15'i, kömür rezervlerinin % 3 l'i ve elektrik üretiminin %12,5'u bölge ülkelerinin elindedir. Karadeniz Bölgesi, Pazar büyüklüğü ve doğal kaynaklarının zenginliği nedenleri ile dünya güç merkezlerinin yoğun ilgisini çekmektedir. Ayrıca bölge, güvenlik içinde bir Avrupa bütünleşmesi açısından önem taşımaktadır. KEİ, Karadeniz Havzasını bir barış, işbirliği ve refah bölgesi haline getirmek amacıyla, bölge ülkeleri arasında ekonomik işbirliğine gidilmesine ve bunun kurumsallaştırılmasına dayanıyor. Nihai amacı, bölgede bir serbest ticaret alanı oluşturmak, şartlar oluştuğunda daha üst düzeyde ekonomik bütünleşme sağlamak ve Avrupa Mimarisi 'nin parçası olmaktadır. KEİ, 1992-1998 döneminde örgütlenmesini tamamlamıştır. KEİ'nin başarıya ulaşması, üye ülkelerin piyasa ekonomisine geçişini sağlayacak kurumsal mekanizmaları oluşturulmalarına, üyeler arasındaki işbirliği, işbölümü; bölge ekonomileri arasında rekabetçi yapının teşekkülüne ve KEİ organlarının etkin çalışması ile projelerin hayata geçirilmesine başlıdır.KEİ, Türkiye için; stratejik konumunun güçlenmesi, tarihi ve kültürel bağlan bulunan bölge ülkeleri ile yakm ilişkiler kurmak, ekonomik faydalar ve dış politikada çok yönlü çerçeve oluşturmak açılarından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACKT Black Sea Economic Cooperation (BSEC) And Overview for Turkey Putting forth an economic cooperation in black sea region has been suggested by Turkey in early 1990. Eleven countries have concluded Agreement on Black Sea Economic Zone Cooperation on June 25th, 1992, further with the agreement which lies down Organisation of black Sea Economic cooperation on June 5th, 1998. The organisation of Black sea Economic Cooperation addresses a population of 400 million, standing for an era of 20 million square meters and incorporates eleven member countries as well as five countries taking part as observer. The total gross national product of region countries is around $ 1 trillion 43 billion, and foreign trade volume is $ 350 billion. The region countries holds 40% of gas potential, 15% of petroleum reserves, 31% of coal reserves and 12.5% of electricity production in the global arena. Black Sea region attracts wide attention of global power centres, since including a immense market and rich natural resources. Further the region is of great significance in terms of an European integration process in safe conditions. The formation of Black Sea Economic Cooperation is generally relied upon an economic cooperation and institutionalisation of it between the countries in the region, in order to create Black Sea basin embedded with peace, coopperation and welfare. The ultimate purpose is to maintain a free trade zone in the region and ensure better and more superior economic integration as the conditions allow and be an integral part of European system.