İki boyutlu saç örgü yapıların performans özelliklerinin incelenmesi
An investigation of performance characteristics of two dimensional braided structures
- Tez No: 940262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada çeşitli alanlarda kullanılabilecek iki boyutlu düz ve tüp (yuvarlak) saç örgü yapıların geliştirilmesi ve performans özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle saç örgü yapılardan yüzey oluşturmak için dikiş denemeleri gerçekleştirilmiş ve uygun dikiş tipi belirlenmiştir. Ardından saç örgü üretim tekniği, materyal, desen tipi ve elastik iplik içeriğinin saç örgü yapıların performans özelliklerini etkisini belirlemek amacıyla aşamalı olarak saç örgü yapılar üretilmiştir. Üretilen saç örgü yapıların fiziksel, boyutsal ve konfor özellikleri test edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında başta ayakkabı ürün grubu olmak üzere kemer, çanta vb. aksesuar gibi kullanım alanları için optimum özellikleri sunan materyal, konstrüksiyon ve elastan oranı vb. gibi üretim parametreleri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop two-dimensional flat and tubular braided structures that can be used in various fields and to investigate their performance characteristics. Within the scope of the study, in order to manufacture a textile surface from braided structures, the appropriate stitch type was determined. Then, braided structures were produced in stages to determine the effect of braiding production technique, material type, design type and elastic yarn content on the performance properties of braided structures. The physical, dimensional and comfort properties of the produced braided structures were measured. In the light of the data obtained, production parameters such as material, construction and elastane ratio, etc., which offer optimum properties for usage areas such as accessories like belts, bags, etc., especially in the shoe product group, were also evaluated.