Kum ve geosentetik malzemelerin ara yüzey kesme dayanımlarına etki eden faktörlerin incelenmesi
The investigation of effective factors on the interface shear strength behaviour of sandy soil and geosynthetic materials
- Tez No: 940278
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Geosentetik malzemeler istinat duvarı, yol, zemin drenajı ve benzeri yapılarda malzemenin ayırıcı, stabilite, filtre, drenaj ve koruma özelliklerinden faydalanmak amacıyla kullanılmaktadır. Geotekstiller zeminin kayma dayanımına etki eden faktörleri çeşitli yollarla iyileştirmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, geosentetik malzemelerin kum zeminlerin dayanımını nasıl etkilediğini incelemek için kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Yapılacak deneylerin malzemelerini belirlemek ve önceden üzerinde çalışılmamış parametreleri tespit etmek için literatür araştırmaları yapılmıştır. Sonunda kesme kutusu deneylerinde önceden kullanılmamış geotekstiller ve deneylerde incelenecek parametreler belirlenmiştir. Tez çalışmasında kullanılan malzemeler, örgülü geotekstil, geokompozit, iki tür örgüsüz geotekstil ve altı farklı kum zeminden oluşmaktadır. Bu malzemeler altı farklı normal gerilme ve 2 farklı sıkılık değerinde 10x10 cm'lik kesme kutusu deneylere tabi tutulmuştur. Deney sonuçları beklenildiği gibi geotekstil donatı zeminlerin hepsinde pik dayanım sonrasında kayma dayanımında donatısız zeminlere kıyasla daha az bir düşüş görülmüştür. Ayrıca, her geotekstil, farklı zeminlerde ara yüzey sürtünme açısını daha verimli bir şekilde artırmıştır. Bu sonuçların başlıca sebeplerinin kullanılan geotekstilin sertliği, temas yüzey alanı, dokusu ve kesme kutusuna yerleştirilme şekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geotextiles are used in many applications like retaining walls, roads, and ground drainage systems due to their functions such as separation, stability, filtration, drainage reinforcement, and protection. Geotextiles improve the factors affecting the shear strength of soil in various ways. In this study, shear box tests were conducted to examine how geosynthetic materials affect the strength of sand soils. Literature review was conducted to determine the materials for the experiments to be performed and to determine the parameters that have not been studied before. Finally, geotextiles that were not used in the shear box tests were found. The materials used in the thesis study consist of woven geotextile, geocomposite, two types of non-woven geotextile and six different sand soils. These materials were subjected to 10x10 cm shear box tests at 6 different normal stress levels and 2 different relative density values. As expected, the test results showed that in all geotextile reinforced soils, a lesser decrease in shear strength was observed after the peak strength compared to unreinforced soils. In addition, each geotextile increased the interface friction angle more efficiently on different soils. The main reasons for these results were determined to be the hardness of the geotextile, its contact surface area, texture and the way it was placed in the shear box.