Gaziantep kültür dergisi'nde yer alan 'antep savunması' hatıratlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi (1957-1973)
Examination and evaluation of antep defense memoirs in gaziantep culture journal (1957-1973)
- Tez No: 940277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Antep'in işgalinin planlanma süreci I. Dünya Savaşı sırasında imzalanan Sykes-Picot Antlaşması ile yapılan Osmanlı Devleti'nin topraklarını paylaşma projesine dayanmaktadır. Osmanlı Devleti ve müttefiklerinin mağlubiyet aldığı savaşı Osmanlı Devleti için şartları çok ağır olan 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması sona erdirmiştir. Antlaşmanın ucu açık ve ağır maddelerinin uygulamaya konulmasıyla başlayan Anadolu işgallerinin önemli bir ayağı Antep olmuştur. Önce 17 Aralık 1918 tarihinde İngiliz işgaliyle başlayan, daha sonra Fransız işgaliyle devam eden süreçte şehir içinde ve şehir dışında verilen mücadele ile birlikte açlık karşısında gösterilen direniş, şehre onur ve gurur madalyası olan Gazi unvanını getirmiştir. 25 Aralık 1921 tarihinde Fransızların son birliğinin Gaziantep'ten çıkmasıyla kurtuluşa eren şehirde kahramanlık destanı yazılmıştır. Gaziantep'in kurtuluşundan 26 yıl sonra 1947 yılında Gaziantepli yükseköğretim öğrencilerine barınma ve maddi yardım ile Gaziantep'i kültürel alanda geliştirme amacıyla kurulan Gaziantep Kültür Derneği özellikle 1957 yılında olağanüstü genel kurul toplantısında almış olduğu kararlarla şehrin hafızası olma yolunda ilerlemiştir. Şehrin her alanda kalkınması hususunda kaygı taşıyan dernek kendi içerisinde şubeleşerek Kültür ve Yayın Şubesi'ni kurmuştur. Bu şube kollarının yapmış olduğu faaliyetler tarih, sanat, ekonomi, eğitim, toplumsal sorunlar, folklor gibi daha pek çok alanda kendini göstermiştir. Gaziantep Kültür Derneği şehrin ansiklopedisi niteliğinde olan 13 ciltlik Gaziantep Kültür Dergisi'ni yayın hayatına kazandırmıştır. Gaziantep Kültür Derneği gerçekleştirdiği çalışmaları yayın organı Gaziantep Kültür Dergisi'nde yayınlamıştır. Bu bağlamda çalışmamızda Antep savunmasına ait hatıralar Gaziantep'in toplumsal hafızasını sayfalarında taşıyan Gaziantep Kültür Dergisi özelinde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda çalışmada Antep'in işgaline giden süreç ve işgal, konu bağlamında hatıraların yer aldığı Gaziantep Kültür Dergisi ve derginin çıkış noktası Gaziantep Kültür Derneği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The planning process of the occupation of Antep is based on the project of sharing the lands of the Ottoman Empire, made with the Sykes-Picot Agreement signed during World War I. The war, in which the Ottoman Empire and its allies were defeated, ended with the signing of the Armistice of Mudros dated 30 October 1918, whose conditions were very harsh for the Ottoman Empire. Antep was an important leg of the Anatolian invasions, which started with the implementation of the open-ended and heavy articles of the treaty. The resistance against hunger, along with the struggle in and outside the city, which first started with the British occupation on December 17, 1918, and then continued with the French occupation, brought the title of Gazi, a medal of honor and pride, to the city. A heroic epic was written in the city, which was liberated when the last French troops left Gaziantep on December 25, 1921. Gaziantep Culture Association, which was established in 1947, 26 years after the liberation of Gaziantep, with the aim of developing Gaziantep in the cultural field by providing housing and financial aid to higher education students from Gaziantep, has progressed towards becoming the memory of the city, especially with the decisions taken at the extraordinary general assembly meeting in 1957. Concerned about the development of the city in all areas, the association branched out within itself and established the Culture and Publication Branch. The activities of these branches have manifested themselves in many areas such as history, art, economy, education, social problems and folklore. Gaziantep Culture Association has published the 13-volume Gaziantep Culture Magazine, which is the encyclopedia of the city. Gaziantep Culture Association published its works in its media organ, Gaziantep Culture Magazine. In this context, in our study, memories of the Antep defense were evaluated specifically in Gaziantep Culture Magazine, which carries the social memory of Gaziantep in its pages. At the same time, the process leading to the occupation of Antep and the occupation, Gaziantep Culture Magazine, which contains memories in the context of the subject, and Gaziantep Culture Association, the starting point of the magazine, are discussed.