İntrauterin dönem 3,5 GHz radyofrekans radyasyon maruziyetinin tiroid üzerine etkilerinin uzun süreli araştırılması
Long-term investigation of the effects of intrauterine 3.5 GHz radiofrequency radiation exposure on the thyroid
  1. Tez No: 940282
  2. Yazar: ONUR SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı intrauterin dönemde 3,5 GHz frekanslı non-iyonize radyasyona (RFR) tüm intrauterin dönem boyunca (D3) ve intrauterin dönemin son iki haftası (D2) maruz kalan ratların doğum sonrası 6 ve 12. ayda tiroid dokularının etkilenip etkilenmediğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından 22.07.2022 tarihinde 124. Kurul toplantısında onaylanan 2022-08 no'lu çalışmamız, ana rahmindeyken 3,5 GHz Radyofrekans radyasyonuna (RFR) tüm intrauterin dönemde ve intrauterin dönemin son iki haftası maruz bırakıldıktan sonra bu ratlardan doğan yavruların tiroidleri doğum sonrası 6. ayda ve 12. ayda incelendi. Bu çalışma dişi Wistar Albino ratlar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma, biri sham ikisi deney olmak üzere 3 grup şeklinde oluşturuldu. Araştırmanın ilk aşaması olan ışınlama sürecinde sham grubunda 6 dişi, 4 erkek aynı kafeste tutuldu. Sham grubunda yer alan ratlar ışınlama hariç aynı deney şartlarına tabi tutuldu. D2 ve D3 gruplarında ise her bir grupta 8 dişi, 4 erkek farklı kafeslerde çiftleştirilmek üzere bir araya getirildi. Araştırmada yer alan dişi ratların ortalama ağırlıkları 300-350 gram, erkeklerin ise ortalama ağırlığı 400 gram olarak ölçüldü. Her iki deney grubunda yer alan dişi ratlar hamile oldukları veteriner hekim tarafından teyit edildikten sonra 3,5 GHz RFR'ye maruz bırakıldı. İki deney grubu oluşturmanın nedeni tüm hamilelik süresince ve hamileliğin son iki haftası boyunca 3,5 GHz RFR'ye maruz kalan yavruların tiroid bezlerinin hamilelik sonrası 6. ve 12. ayda etkilenip etkilenmediğini ortaya koymaktı. Araştırmada yer alan her bir grup farklı Faraday kafeslerinde tutularak dış elektromanyetik alan etkilerinden arındırıldı. Araştırma tamamlandıktan sonra her iki deney grubunda 6. ve 12. ayda elde edilen veriler sham grubunun verileri ile istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Sham grubunda yer alan 16 adet dişi sıçan, aynı deney şartlarında tutuldu ancak radyofrekans radyasyon yayan cihaz kapalı tutularak herhangi bir ışına maruz bırakılmadı. Bulgular: Sham ve her iki ışınlama grubunda yer alan ratlar 6. ve 12. ayda sakrifiye edildi. Her iki ışınlama grubundan elde edilen veriler sham grubundan elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Doğum sonrası 12.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects on thyroid tissue of rats exposed to non-ionizing radiation at a frequency of 3.5 GHz during the intrauterine period, over the course of their lifespan up to one year. Materials and Methods: Our study, numbered 2022-08 and approved on the 124th meeting by the Animal Ethics Committee of Bağcılar Training and Research Hospital on July 22, 2022, involved exposing pregnant rats to 3.5 GHz radiofrequency radiation (RFR) throughout the entire intrauterine period as well as specifically during the last two weeks of gestation. The thyroid glands of the offspring born from these rats were then examined at 6 and 12 months after birth. This study was conducted on female Wistar Albino rats. The study was designed with three groups: one sham group and two experimental groups. In the first phase of the study, which involved radiation exposure, the sham group consisted of 6 female and 4 male rats housed in the same cage. The rats in the sham group were subjected to the same experimental conditions except for the radiation exposure. In the D2 and D3 experimental groups, 8 females and 4 males were placed together in separate cages for mating. The average weight of the female rats in the study was between 300–350 grams, and the average weight of the males was around 400 grams. The female rats in both experimental groups were exposed to 3.5 GHz RFR after their pregnancies were confirmed by a veterinarian. The reason for forming two experimental groups was to investigate whether the thyroid glands of the baby rats were affected at the 6th and 12th months after birth depending on whether their mothers were exposed to 3.5 GHz RFR during the entire pregnancy or only during the last two weeks of gestation. Each group in the study was housed in separate Faraday cages to eliminate the influence of external electromagnetic fields. After the study was completed, the data obtained from the two experimental groups at the 6th and 12th months were statistically compared with the data from the sham group. The sham group, which consisted of 16 female baby rats, was kept under the same experimental conditions; however, the device emitting radiofrequency radiation was turned off, and they were not exposed to any radiation.