Matrislerin CMPĞ inverslerinin bazı özellikleri ve hesaplama yöntemleri
Some new representations of the CMP inverses of matrices and its several applications
  1. Tez No: 940283
  2. Yazar: ŞAFAK ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde tez çalışmasının amacından bahsedilerek kısa bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmada gerekli olacak temel kavramlar, teoremler ve bazı önemli genel bilgiler ifade edilmiştir. Bu bölümde bir matrisin genelleştirilmiş inversi, Moore-Penrose inversi, Çekirdek inversi ve Çekirdek-EP inversinin tanımları verilerek bu inverslerin bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde matrisler için CMP invers tanımı verilerek bu inversin bazı önemli özellikleri ortaya verilmiştir. Ayrıca matrislerin CMP inversleri ile ilgili bazı hesaplama yöntemleri ve bu inverslerin çeşitli uygulamalarından sözedilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler ifade edilmistir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan çeşitli kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared in five chapters. In the first chapter, a shortly introduction is given by mentioning the aim of the thesis study. In the second chapter, the basic important definitions, theorems and some general informations that will be required in our study are expressed. In this chapter, the definitions and some properties of generalized invers, Moore-Penrose inverse, Core invers and Core-EP inverse for a matrix are given. In the third chapter, it is given the definition of the CMP inverse of a matrix and considered some properties of this inverse. Furthermore, some computation methods and several applications of the CMP inverses of matrices are given in this chapter. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.