Develop a Cathodic Protection System (CP) using a mix of green energy sources
Yeşil enerji kaynaklarının bir karışımını kullanarak bir Katodik Koruma Sistemi (CP) geliştirin
  1. Tez No: 940288
  2. Yazar: HASANAIN MOHAMMED HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF ALTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güç Elektroniği ve Temiz Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Irak'ın Kerbela Petrol Rafinerisi Tüm ülkedeki ağır akaryakıt, gaz ve ham petrol için en büyük yeraltı boru hattı ağlarından biri olarak anlaşıldı. Hassas boru hatları, uygun şekilde korunmadığı takdirde paslanmanın yanı sıra yoğun korozyon nedeniyle tehlikeli hasarlara maruz kalabilir. Makale, pas için bilimsel araştırmaları özetlemektedir. Korozyonun mekanizmaları, etkileri ve dünya çapındaki etkileri, iklimsel değişkenlere, katodik koruma değişkenlerine ve bu faktörleri simüle ederek toprağın direncine dayalı olarak tasarımın iyileştirilmesi yoluyla araştırılmaktadır. COMSOL Multiphysics kullanarak bu tür bir simülasyon gerçekleştirin. Burada, herhangi bir geleneksel AC gücüne ihtiyaç duymadan yeraltı boru hatlarını akıllıca koruyan bir teknoloji tartışıldı. MATLAB'da oluşturuldu ve katodik koruma sistemi, kullanımı korozyon olasılığını ve ardından büyük mali kayıplara yol açabilecek hasarı azaltmak için kullanılan güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin bir karışımı tarafından destekleniyor. Sistemin uzun ömürlü olması ve her türlü hava koşulunda iyi çalışması için en kötü durumları göz önünde bulundurmalıyız. HOMER kullanılarak yapılan testlerden elde edilen sonuçlara da bakılır ve projenin ömür boyu maliyeti kontrol edilir.
Özet (Çeviri)
The Karbala Oil Refinery of Iraq Understood as one of the largest networks of subterranean pipelines for heavy fuel oil, gas, and crude oil in the whole country. The vulnerable pipelines can undergo hazardous damages from extensive corrosion as well as rusting if not properly protected. The paper outlines scientific investigations for rust. Mechanisms, impacts, and worldwide impacts of corrosion are researched through the improvement of the design based on climatic variables, cathodic protection variables, and resistivity of the soil by simulating those factors. Perform such simulation using COMSOL Multiphysics. A technology was discussed here that smartly protects underground pipelines without needing any conventional AC power. It was created in MATLAB, and the cathodic protection system is powered by a mix of solar panels and wind turbines, the usage of which is meant to reduce the possibility of corrosion and, subsequently, damage that might lead to huge financial losses. For the system to have a long life and work well in all kinds of weather, we should consider the worst situations. Results from tests using the HOMER are also looked at, and the project's lifetime cost is checked.