Location in multiple regions having non-identical norms
Farklı mesafe normlarına sahip birden fazla bölgede tesis yerleşimi
  1. Tez No: 940294
  2. Yazar: GÖKHAN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, farklı mesafe normlarına sahip olan çoklu bölgedeki sürekli düzlem tesis yerleşimi problemlerine odaklanmaktadır. Bu problem literatürde iki bölge için kapsamlı bir şekilde çalışılmış olup bu çalışmada üç bölge için geçiş noktalarının belirlenmesi problemi modellenmiştir. Bu aşamada, farklı mesafe normları kullanılan üç bölge için, iki nokta arasındaki en kısa yolun bulunmasının dikkate değer bilgisayısal süreler gerektirdiği ve bazı durumlarda bölgeler arası geçiş noktalarının matematiksel çözümünün olmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmada öncelikle, farklı mesafe normları kullanan üç bölgede tek tesis yerleşimi problemi çalışılmıştır. Bu problemin sınır çizgilerinin dik olduğu özel durumu için alternatif matematiksel modeller önerilmiştir. Ayrıca, Büyük Kare Küçük Kare algoritması bu problemin bütün durumları için kesin çözücü algoritması olarak geliştirilmiştir. Ayrıca, ele alınan tek tesis yerleşimi problemini daha büyük veri kümelerinde etkin çözmek amacıyla Tabu Arama ve Benzetimli Tablama geliştirilmiştir. Büyük Kare ve Küçük Kare algoritmasından hareketle Işın Arama algoritması tasarlanmıştır. Sonuçlara göre Işın Arama algoritması en iyi sezgisel algoritma ve Büyük Kare ve Küçük Kare algoritması ise en iyi kesin çözüm algoritması olarak gözlemlenmiştir. Son olarak, farklı mesafe normuna sahip iki bölgede Yerleşim Rotalama problemi ele alınmıştır. Bu problemin sürekli düzlem üzerindeki çözümü için Karışık Tamsayılı Lineer Olmayan Programlama modeli, farklı durumlar için geçiş noktalarının veya tesis yerleşiminin kesikli yakınlaştırılması ile oluşan alternatif modeller önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the facility location problems in multiple regions having different norms on a continuous plane. While this problem has been previously studied in the literature for two regions, this study aims to take a further step by generating the gate point formulations for three regions. It is observed that even finding a geodesic path requires significant effort, and the optimal gate-point formulations do not always have closed-form solutions. In this study, the single facility locations with multiple regions with different norms is primarily and extensively studied. Alternative mathematical models are developed for special cases of this problem where borderlines are vertical. In addition, Big Square Small Square algorithm is developed to address each case of this problem. Moreover, to handle this problem for large-scale data sets, Simulated Annealing and Tabu Search algorithm are developed for handling this problem. Furthermore, Beam Search algorithm based on Big Square Small Square algorithm is suggested. According to our results, Beam Search algorithm performs as the best heuristic method, while Big Square Small Square algorithm performs as the best exact solution approach. Lastly, the location routing problem in two regions with different norms is addressed and formulated as a Mixed-Integer Nonlinear Programming problem for multiple cases. To this end, alternative models discretizing gate-points and facility locations are also proposed.