Yenilikçi teknolojilerle desteklenmiş bağlam temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına, eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisi
The impact of context-based learning approach supported by innovative technologies on students' academic achievement, critical thinking and digital literacy skills
  1. Tez No: 940295
  2. Yazar: ÖZGÜR HÜSEYİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA YERLİKAYA, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
21. yüzyılda bireylerden beklenen becerilerde köklü değişimler yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Özellikle eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık becerileri günümüzde çok önem kazanan iki beceri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra öğrenilen bilginin gerçek hayattaki olaylarla ilişkilendirilerek öğrenciye sunulması kalıcı öğrenme için önem arz etmektedir. Bu önem 2024 yılında yayınlanan“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”nde de kapsamlı bir şekilde ifade edilmiştir. Bu araştırmada, yenilikçi teknolojiler ile desteklenmiş Bağlam Temelli Öğrenme (BTÖ) yaklaşımına dayalı tasarlanan etkinliklerin, öğrencilerin akademik başarılarına, eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 5. sınıf“İnsan ve Çevre”ünitesine yönelik etkinlikler geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Karma yöntem ile yürütülen araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel desen, nitel kısmında ise olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kastamonu merkez ilçede ortaokul 5. sınıf düzeyinde 50 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Akademik Başarı Testi”,“Eleştirel Düşünme Beceri Testi”,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, deney grubunda yenilikçi eğitim teknolojileri ile desteklenen BTÖ yaklaşımına göre uygulanan etkinliklerin, kontrol grubunda mevcut öğretim programına göre uygulanan etkinliklere göre; öğrencilerin akademik başarılarını, eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık becerilerini, deney grubu lehine anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney grubunda yapılan görüşmelerde öğrenciler, yürütülen uygulamanın çok eğlenceli olduğunu, tüm derslerde yenilikçi teknolojileri kullanmak istediklerini ve derse yönelik ilgilerinin arttığını ifade etmişlerdir. Ayrıca öğrenciler tartışma ortamlarında kendilerini ifade etme imkânını bulduklarını ve bu sayede gerçek tartışma süreçlerini öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Bu bulgular ışığında, fen bilimleri eğitiminde BTÖ yaklaşımına dayalı etkinliklerin yenilikçi teknolojiler ile desteklenerek yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, there have been and continue to be significant changes in the skills expected from individuals. In particular, critical thinking and digital literacy have become two essential competencies in today's world. Additionally, presenting learned knowledge by relating it to real-life events is crucial for permanent learning, a point comprehensively emphasized in the“Türkiye Century Education Model”, published in 2024. The aim of this research is to examine the effects of activities designed based on the Context-Based Learning (CBL) approach supported by innovative technologies on students' academic achievement, critical thinking and digital literacy skills. The study employed activities designed for the 5th-grade unit“Human and Environment”. A mixed-methods approach was used, with a quasi-experimental design in the quantitative part and a phenomenological design in the qualitative part. Conducted during the 2022-2023 academic year, the study involved 50 fifth-grade middle school students in the central district of Kastamonu. Data collection instruments included the“Academic Achievement Test”,“Critical Thinking Skills Test”,“Digital Literacy Scale”, and“A Semi-Structured Interview Form”. The findings indicate that activities implemented in the experimental group, based on the CBL approach supported by innovative educational technologies, significantly improved students' academic achievement, critical thinking, and digital literacy compared to those in the control group, who followed the existing curriculum. Furthermore, interviews with students in the experimental group revealed that they found the activities highly engaging, expressed a desire to use innovative technologies in all subjects, and reported an increased interest in the lessons. Additionally, students stated that they had the opportunity to express themselves in discussion environments, enabling them to learn real discussion processes. Based on these findings, it is recommended that CBL-based activities be widely and effectively integrated into science education with the support of innovative technologies.