HIV ile yaşayan tedavi deneyimli bireylerde alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığı ve risk faktörlerinin saptanması
Identification of non-alcoholic liver disease and risk factors in people living with HIV with treatment experience
- Tez No: 940305
- Danışmanlar: PROF. DR. SILA AKHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE TOYGAR DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
GİRİŞ: Kombinasyon antiretroviral tedavinin (cART) yaygınlaşması ile HIV ile yaşayan bireylerin (HIYB) mortalite nedenleri komorbiditelere doğru değişim göstermiştir. HIYB' lerin yaklaşık yarısında steatotik karaciğer hastalığı olup; %90'ı alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığıdır (NAFLD). Metabolik disfonksiyon ile ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD), yakın zamanda NAFLD yerine kullanılmaktadır. Genel popülasyonda MASLD prevalansının %25 civarında olduğu düşünülmektedir. HIYB' lerde çalışmalar MASLD prevalansının %25 ile %50 arasında değiştiğini göstermektedir. Çalışmamızda HIYB'lerde MASLD sıklığını ve risk faktörlerini saptamayı amaçladık. YÖNTEM: Tek merkezli gözlemsel, kesitsel çalışmadır. Haziran 2024 ve Mart 2025 tarihleri arasında HIYB'l er ve kontrol grubu (KG) çalışmaya alındı. En az 6 aydır cART altında olan HIYB' lerde ve KG' unda transient elastografi (TE); FibroScan® (Echosens, Paris, Fransa) ile hepatik steatoz (CAP) ve fibroz (LSM) düzeyleri ölçüldü, antropometrik ölçümleri yapıldı. MASLD tanı kriteri ve TE' deki eşik değerleri için güncel Avrupa Karaciğer Araştırmaları Birliği kılavuzu kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya 128 HIYB, 127 KG dahil edildi; %27,8'i kadın, %72,8'i erkekti. MASLD prevalansı toplamda %40, HIYB'lerde %46,1 ve KG'da %33,9 bulundu, istatiksel olarak anlamlı idi (p: 0.046). Toplamda %4,3'te önemli fibroz (8 kPa); HIYB'lerde %6,3'nde KG'nda %2,4 saptandı. HIYB'de 21'inde S1, 8'nde S2, 31'nde S3; KG'da 15'inde S1,7'sinde S2, 26'sında S3 saptandı. İki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: With the widespread use of combination antiretroviral therapy (cART), the causes of mortality among people living with HIV (PLWH) have shifted towards comorbidities. Approximately half of PLWH have steatotic liver disease, with 90% of cases attributed to non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). The term metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD) has recently replaced NAFLD. In the general population, the prevalence of MASLD is estimated to be around 25%. Studies in PLWH indicate that MASLD prevalence ranges between 25% and 50%. This study aimed to determine the prevalence and risk factors of MASLD in PLWH. METHODS: This was a single-center, observational, cross-sectional study. PLWH and a control group (CG) were enrolled between May 2024 and March 2025. In PLWH who had been on cART for at least six months and in CG participants, hepatic steatosis (controlled attenuation parameter, CAP) and fibrosis (liver stiffness measurement, LSM) were assessed using transient elastography (TE) with FibroScan®️ (Echosens, Paris, France). Anthropometric measurements were recorded. The diagnosis of MASLD and TE cutoff values were determined according to the latest European Association for the Study of the Liver (EASL) guidelines. RESULTS: A total of 128 PLWH and 127 CG participants were included; 27.8% were female, and 72.8% were male. The overall MASLD prevalence was 40%, with rates of 46.1% in PLWH and 33.9% in the CG, which was statistically significant (p = 0.046). Significant fibrosis (≥8 kPa) was detected in 4.3% of the total cohort, with rates of 6.3% in PLWH and 2.4% in the CG. Among PLWH, 21 had S1, 8 had S2, and 31 had S3 steatosis; in the CG, 15 had S1, 7 had S2, and 26 had S3 steatosis. No significant difference was found between the two groups.