612 Numaralı Ayniyat Defteri'nin (s. 1-56) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transcription and evaluation of Ayniyat Register Numbered 612 (pp. 1-56)
- Tez No: 940310
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ayniyat Defteri Osmanlı Devleti'nde XIX. yüzyılda sadaretten nezaretlere, çeşitli dairelere ve vilayetlere yazılan tezkirelerin suretlerinin kaydedildiği defterlerdir. Bu tezkirelerin çoğunun müsveddelerini Devlet Arşivleri Başkanlığının bir alt kolu olan Osmanlı Arşivindeki Bâbıâli Evrak Odası vesikaları arasında bulmamız mümkündür. Arşivde Hicri 1227-1313 Miladi 1812-1895 yılları arasında bu türden toplam 1719 defter mevcuttur ve bu defterler tarih alanında araştırma yapmak isteyen araştırmacılar için önemli belgelerdir. Bu defterler sayesinde XIX. yüzyıldaki eyaletlerin durumu, Osmanlı müesseselerinin ve bürokrasisinin işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmamız mümkündür.“Rusya Meselesi”adıyla tasnif edilen 612-618 numaralı Ayniyat Defterleri 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan Kırım Savaşı'na kadar olan dönemdeki olaylar ile ilgilidir. Bu defterlerden ilki olan 612 Numaralı Ayniyat Defteri'nin 1-56. sayfalarının transkripsiyon ve değerlendirilmesinin yapıldığı bu tez çalışmasında savaşın ilk yılında (Eylül-Ekim 1828) ordunun ihtiyaçları konusunda değişik yerlere gönderilen hükümlerin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Defterde yer alan hükümler devletin Doğu ve Batı cephelerindeki askeri ihtiyaçları nasıl karşılanmaya çalıştığına dair önemli veriler sunmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde konu ve konu ile ilgili literatür değerlendirilmiştir. Diğer kısımda ise defterin fiziki durumu ve muhtevası analiz edilmiştir. Tezin birinci bölümünde 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan önceki Osmanlı-Rus ilişkileri hakkında kısa bilgi vererek 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'na zemin hazırlayan durumlar ve 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde 612 Numaralı Ayniyat Defteri'nin değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise defterin transkripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ayniyat Registers are records of the copies of the tezkires written from the saddaret to the ministries, various departments and provinces in the Ottoman Empire in the XIXth century. It is possible to find the manuscripts of most of these tezkires among the documents of the Bâbıâli Evrak Odası in the Ottoman Archives, which is a sub-branch of the Directorate of State Archives. There are a total of 1719 such registers in the archive between 1227-1313 AH and 1812-1895 AD, and these registers are important documents for researchers who want to conduct research in the field of history. Thanks to these registers, it is possible to have detailed information about the situation of the provinces in the XIXth century and the functioning of Ottoman institutions and bureaucracy. The Ayniyat Registers numbered 612-618, which are classified under the title of 'The Russian Question', are related to the events in the period from the Ottoman-Russian War of 1828-1829 to the Crimean War. In this dissertation, in which the transcription and evaluation of pages 1-56 of the first of these ledgers, the Ayniyat Ledger No. 612, is made, it is tried to analyse the provisions sent to different places regarding the needs of the army in the first year of the war (September-October 1828). The provisions in the ledger provide important data on how the state tried to meet the military needs on the Eastern and Western fronts. In the introduction part of the study, the subject and the literature on the subject are examined. In the other part, the physical condition and content of the ledger were analysed. In the first part of the thesis, brief information about the Ottoman-Russian relations before the Ottoman-Russian War of 1828-1829, the situations that prepared the ground for the Ottoman-Russian War of 1828-1829 and the Ottoman-Russian War of 1828-1829 are given. In the second part, the Ayniyat Registry No. 612 is evaluated. The third and last section is the transcription of the registry.