Bir Aile Sağlığı Merkezi'nde 65 yaş ve üstü kişilerde erişkin bağışıklanma düzeyleri, aşılanmanın psikolojik öncülleri ve ilişkili faktörler
Adult immunization levels, psychological antecedents of vaccination and related factors in people aged 65 and over at a Family Health Center
  1. Tez No: 957160
  2. Yazar: EZGİ ÇEBİ KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Genel nüfus içindeki payı giderek yükselen yaşlı nüfusun sağlığını korumaya yönelik en önemli uygulamalardan biri erişkin bağışıklama programlarıdır. Bu araştırmanın amacı bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üstü kişilerde; erişkin bağışıklanma düzeylerini, aşılanmanın psikolojik öncüllerini ve aşılanmanın psikolojik öncüllerinin ve diğer ilişkili olabilecek faktörlerin erişkin bağışıklanma düzeylerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel tiptedir. Ankara ilinin sosyoekonomik düzeyi en yüksek ilçesi Çankaya'da bulunan Anıt Aile Sağlığı Merkezi'nin 258 Numaralı Aile Hekimliği Birimi'nde Haziran-Eylül 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu birime kayıtlı 65 yaş ve üstü 357 kişiden fiziksel ve bilişsel sağlık düzeyleri anketi ce¬vaplamaya uygun ve ulaşılabilen 287 gönüllü (evrenin %80,4'ü) çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, yüz yüze toplanmıştır. Veri toplama formu; katılımcıların sosyodemografik bilgilerine, sağlık durumlarına, aşı önerilme ve bağışıklanma durumlarına yönelik sorulardan ve Aşılanmanın Psikolojik Öncülleri (5C) Ölçeği'nden oluşmaktadır. Betsch ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Demir ve arkadaşları tarafından Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışması yapılan Aşılanmanın Psikolojik Öncülleri (5C) Ölçeği; güven, kayıtsızlık, kısıtlama, hesaplama ve kolektif sorumluluk alt boyutlarından alınan puan ile değerlendirilmekte olup alınan puanın yükselmesi alt boyutun ifade ettiği durumu desteklemektedir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler yanı sıra; sayısal verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare ve Fisher's Exact testi, çoklu analizler için lojistik regresyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Adult immunization programs play a critical role in protecting the health of the elderly population, whose share in the general population continues to grow. This study aimed to assess adult immunization levels, the Psychological Antecedents of Vaccination (5C), and the influence of these antecedents and other related factors on vaccination uptake among individuals aged 65 and older registered at a family health center. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between June and September 2024 at Family Medicine Unit No. 258 of Anıt Family Health Center, located in Çankaya, the district with the highest socioeconomic status in Ankara. Among the 357 individuals aged 65 and over registered at this unit, 287 volunteers (80,4% of the population) who were reachable and had adequate physical and cognitive health to complete the questionnaire were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire that covered sociodemographic characteristics, health status, vaccination recommendations, immunization history, and the 5C Scale. The 5C Scale developed by Betsch et al. and validated in Turkish by Demir et al. includes five subdimensions: confidence, complacency, constraints, calculation, and collective responsibility. Higher scores indicate a stronger presence of the characteristic represented by each subdimension. Data were analyzed using SPSS software. Descriptive statistics were presented. Mann–Whitney U test were used for numerical comparisons; Chi-Square and Fisher's Exact tests for categorical data. Logistic regression was used for multivariate analysis. A p-value