Model tabanlı eğitimin 7. sınıf öğrencilerinin model algıları ve bilimsel açıklamalarına etkisinin araştırılması
Investigating the effect of model-based education on 7th grade students' model perception and scientific explanations
- Tez No: 940312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAHADIR AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez çalışmasında, model tabanlı öğretimin öğrencilerin bilimsel açıklama, bilimsel model algısı ve model tasarlama becerileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022–2023 eğitim-öğretim yılında Düzce ilinde öğrenim gören 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında üç deney ve bir kontrol olmak üzere dört farklı sınıftan nicel ve nitel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın odak noktası bilimsel modeller hakkında eğitim verilen, model tasarımı etkinliği yapan öğrencilerin model algılarının ve bilimsel açıklamalarının eğitim almayan ve etkinlik yapmayan öğrencilere göre nasıl değiştiğinin ortaya çıkarılmasına dayanmaktadır. Araştırmanın tasarımında eş zamanlı karma araştırma deseni uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde Türkçeye uyarlanan Öğrencilerin Bilimsel Model Algısı Ölçeği (SUMS-TR), Öğrenci Modellerini Değerlendirme Rubriği, Bilimsel Açıklamaları Değerlendirme Rubriği ve etkinlik kâğıtları kullanılmış; öğrencilerin model tasarımları ve bilimsel açıklamaları değerlendirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin model algısı SUMS-TR ölçeğiyle değerlendirilmiş; modelleme seviyeleri ve bilimsel açıklamaları ise rubriklerden elde edilen puanlar üzerinden incelenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, öğrencilerin model algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişimin ortaya çıkmadığını; model seviyelerinde ise sınırlı bir gelişimin bulunduğunu işaret etmektedir. Bununla birlikte, model tabanlı öğretimin yapıldığı şubelerde modelin amacı ve iletişim unsurları gibi boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğu ve öğrencilerin yaptıkları bilimsel açıklamalarda kavram kullanımı ve çeşitliliğinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ortaokul öğrencilerinin bilimsel model algısı ve modelleme seviyelerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of model-based teaching on students' scientific explanation, scientific model perception, and model design skills. The study group consisted of 80 students who were studying in Düzce province in the 2022-2023 academic year. Within the scope of the research, quantitative and qualitative data were collected and analyzed from four different classes: three experimental and one control. The focus of the research is based on revealing how the model perceptions and scientific explanations of students who were trained about scientific models and engaged in model design activities differ from those of students who were not trained and did not engage in activities. The research used a convergent mixed-methods design. The data collection process involved the use of the Turkish-adapted version of the Students' Understanding of Models in Science (SUMS-TR) scale, the Student Model Evaluation Rubric, the Scientific Explanation Evaluation Rubric, and activity sheets. Students' model designs and scientific explanations were then evaluated. Before and after implementation, students' model perceptions were assessed using the SUMS-TR scale; modeling levels and scientific explanations were examined using scores obtained from the rubrics. The results of this study indicate that there was no statistically significant change in students' model perceptions, but there was a limited development in modeling levels. However, it was observed that there were significant differences in dimensions such as purpose of the model and communication elements in the classes where model-based instruction was used, and that concept use and diversity were higher in students' scientific explanations. Based on the results of the study, suggestions were made for the development of middle school students' scientific model perception and modeling levels.