Hareket dergisi (Tahlil-fihrist- seçme metinler)
The magazine of Hareket (Analysis-index-the text choosen from the magazine)
- Tez No: 94032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“HAREKET DERGİSİ”(Tahlil-Fihrist-Seçme Metinler) Ensar DEMİRHAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY Jüri: Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY Hareket Dergisi Şubat 1939 ile Mart 1982 tarihleri arasında, beş dönem halinde top lam 187 sayı olarak yayımlanmıştır. Tezde Hareket Dergisi tahlil edilmiş ve derginin bütün sayılarının fihrist incelemesi yapılmıştır. Ayrıca Hareket Dergisi 'nde yayımlanan edebiyat ve san'atla ilgili metinlerin önemli bir kısmı bu çalışmada toplanmıştır. Bu tez, araştırmacıların ve ilgilenenlerin Hareket Dergisi ile ilgili başvuracağı bir kaynağın oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma, Cumhuriyet döneminin fikir ve san'at hayatında önemli bir yeri olan Hareket Dergisi'nin tanıtılmasını sağlarken, derginin edebi yönünü de ön plana çıkarmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS“THE MAGAZINE OF HAREKET”(Analysis-Index-The Texts Chosen From The Magazine) Ensar DEMİRHAN Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY Jury: Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY“The Magazine of Hareket”was published in five seasons, between February 1939 and March 1 982 with 1 87 numbers. In the thesis,“The Magazine of Hareket”has analyzed and all the numbers of the journal have examined in detail according to the index. Also, important texts which were related with literature and art and were published in this journal, were gathered in this thesis. This thesis was prepared as a source which the researchers can take the information about“The Magazine of Hareket”easily. This work makes known the“The Magazine of Hareket”which has a great importance in ideal and artistic life of Cumhuriyet Period, and exposes the literary side of the journal.