Thomas Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles romanında doğalcılık akımı
Naturalism in Thomas Hardy's Tess of The D'Urbervilles
- Tez No: 94033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ THOMAS HARDY'NİN TESS OF THE D'URBERVILLES ROMANINDA DOĞALCILIK AKIMI Gonca GENÇ Danışman :Yrd. Doç. Dr. Melih KARAKUZU 2000- SAYFA: 103 Jüri Yrd. Doç. Dr. Melih KARAKUZU Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA Yrd. Doç. Dr. M. Başak UYSAL Hardy'de Doğalcılık trajedi olarak yansır. Çünkü doğa ve toplum hiçbir zaman insana yardım etmez veya onu kabullenmez. İnsan, toplumuna, ailesine ve hatta kendisine yabancılaşır. Bu tez bir giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde 19. yüzyıl İngiltere'sinde Doğalcılık; ikinci bölümde Hardy'nin yaşamı ve temel eserleri ve üçüncü bölümde de Tess'te Doğalcılık konuları işlenmektedir. Bu da temelde trajik unsur ve yabancılaşma olarak gerçekleşmektedir. Sonuç bölümünde ise insanın, acımasız sosyal ve çevresel kurallar ve koşulların kurbanı olduğu vurgulanmaktadır. Bu durumda kötülük ne insanoğlu ne de başka bir şeydir, aksine kent yaşamının yanlış sistemi ve acımasız çevresel koşullarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS NATURALISM IN THOMAS HARDY'S TESS OF THE D'URBERVILLES Gonca GENÇ Supervisor :Assist. Prof. Dr. Melih KARAKUZU 2000- PAGE: 103 Jury :Assist. Prof. Dr. Melih KARAKUZU :Assist. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA :Assist. Prof. Dr. M. Başak UYSAL Naturalism in Thomas Hardy is a process of tragedy. Because both nature and society never help or accept man; man is always pitiless and weak. Therefore man is alienated to his society, family and even to himself. This theses is consisted of five main chapters: the introduction, three chapters of development and the conclusion. In the introduction Naturalism is told in general. In the first chapter of the development Naturalism in England in the 19th century; in the second section Hardy's life with his major works and in the last Naturalism in Tess'd urbelville are studied. In the conclusion it has been pointed out that man is a victim of the harsh social and environmental rules and conditions. Besides, the reason for evil is not man or any other thing other than the wrong system of the urbinized way of living and the pitiless environmental conditions. This is realized in two main parts : tragedy and alienation.