Kapalı kayak merkezlerı̇nı̇n ı̇ç mekân organı̇zasyonu ı̇çin bı̇r model önerisi
A modal proposal for the interior organization of indoor ski centers
- Tez No: 856296
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kapalı kayak merkezleri küresel ısınmanın da neden olduğu kar yetersizliği sorununa çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu merkezler; herhangi bir hava koşulunda kayak yapabilmeye olanak tanıyan ve yapay kar sayesinde içerisindeki pistleri her zaman karla kaplı olan yapılardır. Çalışmanın amacı, yöntemi doğrultusunda bu merkezleri değerlendirmek ve elde edilen sonuçları kullanarak, kapalı kayak merkezi yapılarının biçimsel, boyutsal ve oransal özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda Kapalı Kayak Merkezlerinin mekânsal organizasyonu mekân dizimi yöntemi özelinde incelenip, elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle kapalı kayak merkezi tasarımlarına eleştirel bir bakış açısı kazandırılmıştır. Çalışma; Avrupanın en büyük merkezlerinden biri olan Almanya'nın Hamburg kentindeki Alpinecenter, Birleşik Krallık'ın en büyüğü olarak kabul edilen Manchester'daki Chill Factore, Uluslararası Kayak Federasyonunun her yıl yarışlar düzenlediği Litvanya'nın Druskininkai şehrindeki Snow Arena ve Dubaide Birleşik Emirliği'nin yarımadaya kayak yapma deneyimini sattığı dünyanın en büyük 3. kayak merkezi olan Ski Dubai isimli merkezleri incelemektedir. Çalışma süreci ise; kat planı analizleri ve gözlemsel çalışmalar dahil olmak üzere veri toplama stratejilerini kullanan saha çalışmaları, verilerin işlenmesi, analizi ve yorumlanması, kuramsal bakış açıları ile deneysel bulguların sentezlenmesi, sonuçların tartışılması şeklindedir. Araştırma, amacı doğrultusunda literatür taraması yoluyla kapalı kayak merkezi tasarımları için var olan literatür boşlukları, zorluklar ve engeller olarak tanımlanan temalarla sınırlıdır. Çalışma, söz konusu merkezlerde gözlem ve incelemeye dayalı olarak anlamlı ilişkiler kurularak ve tasarımları için kullanılacak veriler kazanılarak ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
Indoor ski centers have emerged as a result of a search for alternatives to compensate insufficient snowfall due to climate change caused by global warming. These centres are structures that allow skiing in any weather conditions and whose are always covered with snow thanks to artificial snow. This study covers an assessment based on certain criteria of indoor ski centers which are covered by artificial snow with improved resistance through various chemicals and as a result of this assessment, interpretation of these locations' stylistic, dimensional and proportional characteristics. In this regard, a critical viewpoint is brought to the design of indoor ski centers by reviewing the spatial organization of its specifically with the space syntax method and evaluating the obtained results. The study examines Alpincenter in Hamburg, Germany accepted as the biggest center in Europe, ChillFactore in Manchester accepted as the biggest in the United Kingdom, Snow Arena in Druskininkai in Lithuania where the international ski federation organizes annual competitions, and Ski Dubai, the third biggest ski center in the word, where the United Arab Emirates markets a ski experience on the peninsula of Dubai. The study process includes field studies which use data collection strategies including floor plan analyses and observational studies, data processing, analysis and interpretation, synthesis of experimental findings from theoretical viewpoints, and discussion of outcomes. The study is limited to the themes which are defined as gaps in the literature on indoor ski centers through a literature review for study purposes, and challenges and obstacles to their design. The study progresses by establishing significant relations based on observations and reviews at these centres and collecting data to be used for the study.