Kayak alanlarının güvenliği: Kayak ve snowboard eğitmenlerinin kayak alanlarının güvenliğine ilişkin görüşleri
Safety of ski areas:The opinions of ski and snowboard instructors about the ski slope safety
  1. Tez No: 515292
  2. Yazar: DAVUT BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK, DOÇ. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı; kayak-snowboard eğitmenleri'nin kayak alanlarının güvenliğine ilişkin görüşlerinin alınması ve kayak alanları güvenliği ile ilgili öneriler sunmaktır. Araştırmanın evrenini; (a) Bolu-Kartalkaya, (b) Bursa-Uludağ, (c) Kars-Sarıkamış, (d) Erzurum-Palandöken, (e) Kayseri-Erciyes ve (f) Diğergibi Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde yer alan kayak merkezlerinde“Öğretici-Antrenör”olarak görev yapan, 192'si erkek 20'si ise kadın olmak üzere toplam 212“eğitmen”oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket formu, yukarıda belirtilen kayak merkezlerinde görev yapan ya da eğitim veren öğretici ve antrenörler'e araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma grubunda yer alan bireylerin kişisel özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, sahip olunan belge türleri vb.) ile ilgili sorular yer alırken, İkinci bölümde ise,“Eğitmenler”in kayak alanlarının güvenliğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan anket yer almıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde;“eğitmenler”ile ilgili demografik bilgilerin değerlendirilmesinde frekans (f) ve (%) hesaplanmıştır. anketin altı bölümünde yer alan toplam 42 soru için katılımcıların cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, hizmet verilen kayak merkezine, hizmet süresine, sahip olunan belgenin kademe türüne ve öğretici-antrenör belgesinin alındığı kurum değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için verilere parametrik olmayan testlerden olan“iki değişkenli ki-kare analizi”uygulanmıştır. Ki-kare analizinde 2*2'lik bir tabloda gözeneklerden birinde beklenen değerin 5'ten küçük olması durumunda Fisher'in Tam Olasılık Testi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçları neticesinde; katılımcılar kar sporlarının güvenliği hakkında en güvenilir bilginin; öğretici ve antrenör'lerden alınmasının gerekli olduğu yönünde görüş bildirilmiştir. Katılımcılara göre kayak yaralanmalarının en sık nedeni'nin“kayma becerisine/seviyesine uygun olmayan aşırı hız”ayrıca“kötü ezilmiş pist”ve“eğiticiden destek almadan kendi çabasıyla kayak öğrenmeye çalışmak”ise kazaların temel sebepleri görüşüne ulaşılmıştır. Katılımcıların görev yaptıkları hizmet yerlerine göre sorulara verdikleri cevaplar incelendiğinde eğitmen sorumluluğu, kayakçı sorumluluğu, mekanik tesis-lift operatör sorumluluğu, kar üstü araç kullanıcı sorumluluğu ve kayak alanı koordinatör sorumluluğu'na ilişkin sorularda Uludağ, Palandöken ve Erciyes Kayak Merkezlerinde görev yapanların doğru cevap seçeneğini işaretleme oranlarının diğerlerinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the opinions of ski and snowboard instructors about the ski slope safety and to propose suggestions about the ski slope safety. The participants of the study consisted of individuals working as 'instructor-trainer' at ski centres in different geographical regions of Turkey including (a) Bolu-Kartalkaya, (b) Bursa-Uludağ, (c) Kars-Sarıkamış, (d) Erzurum-Palandöken and (e) Kayseri-Erciyes and (f) Other. The sample of the study was comprised of a total of 212 'instructor-trainers' including 192 male and 20 female participants. The quastionaire used in the research was applied to instructors and trainers working or teaching skiing at the above mentioned ski centers by the researcher. The data collection tool in the study was consisted of two parts. The first part includes questions about personal characteristics (age, gender, educational status, types of documents they have etc.) of participants in the research group. The second part includes questions related to the 'instructor-trainers'' opinions about ski slope safety. For evaluating the gained data, frequency (f) and percentage (%) was used for determining demographic features of participants. For the questions in the six parts of the study, non-parametric bivariate chi-square test was applied to the data to test whether there is a statistically significant difference according to gender, educational status, ski center they work in, service period, levels of the certificate they have and the certificate institution. Fisher's exact test was performed in cases where the expected significance value is lower than 5 in the 2*2 tables. As a result of the analysis, participants stated that the most reliable safety information about the snow sports has to be taken from instructors and trainers. According to the participants the most significant reason of ski injuries is excessive speed which is not suitable for skiing level and skill. Moreover, it was found out that badly crushed tracks and trying to learn skiing without getting support from the trainer were main factors of the crashes. It was also found out that the average of correct responses of the participants working at Uludağ, Palandöken and Erciyes Ski Centres were higher than the ones working at other ski centres based on the analysis of questions related to responsibilities of instructors, skiers, mechanical service area-lift operatör, drivers of over-snow over-snow vehicles and ski-slope coodinators.