Gelir vergisi ve Vergi Usul Kanunlarında boşluklar, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri
Deficiencies in income tax and procedure laws problems emerging in application and solution proposals
  1. Tez No: 94034
  2. Yazar: MAHİR TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Y.LİSANS TEZİ GELİR VERGİSİ VE VERGİ USUL KANUNLARINDA BOŞLUKLAR UYGULAMADA ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Mahir TEMUR Danışman: Prof. Dr. Talat GÜLLAP 2000-SAYFA 81 Jüri: Prof. Dr. Talat GÜLLAP Bu çalışmada,“Gelir Vergisi ve Vergi Usul Kanunlarında Boşluklar Uygulamada Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”analiz edilmiştir. Uzun bir geçmişi olan vergi, hemen hemen her ülkenin hala en önemli gelir kaynağıdır. Verginin en önemli ve geleneksel fonksiyonu, devletin, görevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu finansman kaynağını sağlamaktır. Karşılıksız kamu geliri özelliğine sahip verginin toplanması, belli hukuki kuralları gerektirir.“Verginin Kanuniliği”prensibine göre, vergiler yalnızca kanunla alınabilir. Bu sebeple, vergiyle ilgili kanuni düzenlemelerde sübjektif değerlendirmelere sebep olacak muğlak hükümler bulunmamalıdır. Belirli ilkelere aykırı olarak hazırlanan vergi kanunları, mükellefler tarafından tepkiyle karşılanırlar. Bu durumda idareyle mükellef arasında sorunlar ortaya çıkar. Vergilerin toplanmasında ortaya çıkan sorunların kaynağı ve boyutları bizi bu konuda araştırma yapmaya sevk etmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kanun boşluğu, vergi hukukunda yorum ve yorumların türleri ve yorum yöntemleri hakkında kısa açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde Gelir Vergisi Kanunu, üçüncü bölümde ise Vergi Usul Kanunu incelenmiştir. Ele alman kanun maddelerindeki boşluklar ortaya konulmuş ve uygulamada çıkan sorunlara değinilerek çözüm önerileri getirilmiştir. Sonuç olarak, kanun boşluğundan kaynaklanan önemli sorunlar yaşandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS DEFICIENCIES IN INCOME TAX AND TAX PROCEDURE LAWS PROBLEMS EMERGING IN APPLICATION AND SOLUTION PROPOSALS Mahir TEMUR Advisor: Prof. Dr. Talat GÜLLAP 2000- PAGE 81 Jury: Prof. Dr. Talat GÜLLAP In this study,“Deficiencies In Income Tax and Tax Procedure Laws Problems Emerging In Application and Solution Proposals”are analyzed. Taxation which has a long past, is the most important income source of almost the countries. The most important and traditional function of tax is to provide the financial source to the toperform he duties. Collection of tax which has the characteristic of being uncovered public income requires specific legal rules. According to the principle of“Legality of taxes”, tax can only be collected by law. For this reason, in the legal arrangements about taxtion, obscure judgements which will cause subjective assesments should be avoided. Tax laws prepared without conforming specific principles are reacted by taxpayers. In this case, problems arise between government and taxpayers. The dimensions and sources of problems emerging in the collection of taxes encouraged unnes to do a research in this subject. In the first part of the study, short explanations are made about subjects such as law deficiencies, interpretations in the tax law and its kinds and methods of those interpretations. In the second part, Income Tax Law and in the third part, Tax Procedure Law are examined. Deficiencies in the article of laws are found out and problems emerging in practice are touched on and solution proposals are provided. As a result, it is observed that important problems arising out of law deficiencies are experienced.