Enflasyon firmalarının sermaye yapıları üzerine etkileri
The Effects of inflation on firms capital structure
  1. Tez No: 94035
  2. Yazar: ÜNAL GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜnaUHILIIAN ENFLASYONUN FİRMALARIN SERMAYE YAPILARI ÜZERİNE ETKİLERİ Danışman : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 2000 - SAYFA: 85 Jüri : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Enflasyon olgusu günümüzde önemini giderek artırmış ve özellikle Türkiye gibi ülkelerde birçok ekonomik sıkıntıların başlıca nedeni durumuna gelmiştir. Enflasyonun, global olarak meydana getirdiği ekonomik buhranların yanında işletmeler bazında da bazı sıkıntılara ve bir takım yeni düzenlemelerin yapılmasına neden olmuştur. Sermaye yapısı, bir firmanın finansmanında kullandığı uzun vadeli yabancı kaynaklarla öz kaynakların oluşturduğu yapıdır. Firmaların sermaye yapıları da enflasyondan etkilenen kavramların başlıcalarından biridir. Dolayısıyla, firmaların sermaye yapıları enflasyon karşısında her yıl yeniden düzenlenmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada, enflasyon ve sermaye yapısı kavramları ele alınmış ve“Enflasyon - Sermaye Yapısı İlişkisi”araştırılmıştır. Buna paralel olarak enflasyonun, firmaların sermaye yapılarını ne yönde etkiledikleri ve optimal sermaye yapısının şeklini ne yönde değiştirdikleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS UnnKUIMIAN THE EFFECTS OF INFLATION ON FIRMS' CAPITAL STRUCTURE Supervisor: Prof. Dr. R. Metin TURKO 2000 - Page: 85 Jury : Prof. Dr. R. Metin TURKO The inflation fact has become very important and the main reason of most of the economic troubles in many countries especially in Turkey. In addition to some economic crisis in general, inflation has caused some company-related problems and reguircd some new arrangements. Capital structure is the sum of firm's long term liabilities and capital stock. Firm's capital structure is effected by inflation in real terms. So firm's capital structure is need to be rearranged annually. In this study, the concepts of inflation and capital structure and the relationship between them arc studied. Parallel to this, this study examines in which direction the inflation effects fim's capital structure and changes optimal capital structure.