Le Fort 1 osteotomisi yapılan hastalarda uzun dönem değişiklikler
- Tez No: 940346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ALTINIŞIK, PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Bimaksiller ortognatik cerrahinin bir parçası olarak Le Fort I osteotomisi uygulanan hastalarda maksiller ilerletme miktarı ile yumuşak doku değişiklikleri arasındaki korelasyonu ve uzun dönem iskeletsel stabiliteyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler Bu retrospektif çalışmaya bimaksiller ortognatik cerrahi uygulanan iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip 25 hasta dahil edildi. Sefalometrik ölçümler üç zaman noktasında elde edildi: ortodontik tedavi öncesi (T0), cerrahi sonrası ortodontik tedavi sonrası (T1) ve tedaviden 1-3 yıl sonra (T2). Yatay ve dikey iskeletsel ve yumuşak doku değişiklikleri standartlaştırılmış lateral sefalometrik radyograflar kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve Pearson korelasyon katsayıları kullanıldı. Bulgular Planlanan ortalama maksiller ilerleme 5.48 mm iken, gerçek ilerleme 5.32 mm idi (p > .05). Maksiller ilerletme (A-VR1) ile hem SNA açısındaki değişim (r = 0.481; p < .05) hem de üst dudak ilerletmesi (r = 0.319; p < .05) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon gözlendi. Üst dudak maksiller hareketin %83'ünü takip etmiştir. Burun ucu yaklaşık 1,27 mm yükselmiştir (oran ~5:1). A noktasında ortalama iskeletsel relaps 0.44 mm (toplam hareketin %8.2'si) idi ve istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuçlar Le Fort I osteotomisi ile maksiller ilerletme yüksek doğruluk ve uzun süreli iskeletsel ve yumuşak doku stabilitesi göstermektedir. İskelet ve yumuşak doku hareketleri arasındaki korelasyon, Sınıf III hastalarda yüz sonuçlarının öngörülebilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the correlation between the amount of maxillary advancement and soft tissue changes, and to assess the long-term skeletal stability in patients who underwent Le Fort I osteotomy as part of bimaxillary orthognathic surgery. Materials and Methods: This retrospective study included 25 patients with skeletal Class III malocclusion who underwent bimaxillary orthognathic surgery. Cephalometric measurements were obtained at three timepoints: before orthodontic treatment (T0), after postsurgical orthodontic treatment (T1), and 1–3 years post-treatment (T2). Horizontal and vertical skeletal and soft tissue changes were assessed using standardized lateral cephalometric radiographs. Repeated measures ANOVA and Pearson correlation coefficients were used for statistical analysis. Results: The mean planned maxillary advancement was 5.48 mm, while the actual advancement was 5.32 mm (p > .05). A statistically significant correlation was observed between maxillary advancement (A–VR1) and both the change in SNA angle (r = 0.481; p < .05) and upper lip advancement (r = 0.319; p < .05). The upper lip followed 83% of the maxillary movement. The nasal tip elevated approximately 1.27 mm (ratio ~5:1). Mean skeletal relapse at point A was 0.44 mm (8.2% of total movement) and was not statistically significant. Conclusions: Maxillary advancement through Le Fort I osteotomy demonstrates high accuracy and long-term skeletal and soft tissue stability. The correlation between skeletal and soft tissue movements supports the predictability of facial outcomes in Class III patients.