Hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerileri ve hemşirelik eğitimindeki nezaketsizlik algısı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nursing students' communication skills and their levels of perception of incivility in nursing education
  1. Tez No: 940348
  2. Yazar: NUR DURANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerileri ile hemşirelik eğitimindeki nezaketsizlik algısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen bu çalışmanın evrenini Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim- öğretim yılında öğrenimine aktif devam eden 2., 3., ve 4. Sınıf, 351 hemşirelik öğrencileri oluştururken, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 237 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”ve“Hemşirelik Eğitiminde Nezaketsizlik Ölçeği”kullanılarak Mart-Nisan 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler SPSS v22 Programında analiz edilmiş ve p˂0.05 güven aralığında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21.02±1.30 yıldır. Çalışmaya katılan öğrencilerin İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği puan ortalaması 73.32±11.31, Hemşirelik Eğitiminde Nezaketsizlik Ölçeği puan ortalaması 1.74±0.48 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between nursing students' communication skills and their level of perceived incivility in nursing education. Material and Method: The population of this descriptive and relationship-seeking study consisted of 2nd, 3rd, and 4th, 351 grade nursing students who actively continued their education at Ordu University Faculty of Health Sciences in the 2023-2024 academic year, while the sample consisted of 237 nursing students who agreed to participate in the study. The data of the research were collected between March and April 2024 using the“Personal Information Form”,“Communication Skills Evaluation Scale”and“Incivility Scale in Nursing Education”. Data were analyzed in SPSS v22 Program and evaluated at p˂0.05 confidence interval. Results: The average age of nursing students participating in the research is 21.02±1.30 years. The mean score of the Communication Skills Evaluation Scale of the study participants was 73.32±11.31, and the mean score of the Incivility Scale in Nursing Education was 1.74±0.48.