Kural tabanlı yük dağılımı yaklaşımlarıyla veri merkezlerinde enerji tüketiminin optimizasyonu
Optimization of energy consumption in data centers through rule-based load distribution
  1. Tez No: 940349
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Engineering Sciences, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Veri merkezlerinde enerji maliyetleri, en önemli gider kalemlerinden biridir. Artan bilişim teknolojileri kullanımı, veri merkezlerinin enerji verimliliğini giderek daha kritik hale getirmiştir. Bu çalışma, veri merkezlerinde enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen yenilikçi bir yük dağılımı metodolojisi önermektedir. Geleneksel bulut bilişim sunucu kümeleri sürekli enerji tüketen bir yapıya sahipken, önerilen metodoloji yalnızca ihtiyaç duyulduğunda sunucuları etkinleştiren bir sistem tasarımı sunmaktadır. Araştırma kapsamında, önerilen metodolojinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için deneysel bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem üç uygulama sunucusu ve bir yönetici sunucudan oluşmaktadır. Yönetici sunucu, uygulama sunucularından gelen anlık CPU yük bilgilerini analiz ederek yük trendlerini değerlendirmekte ve önceden belirlenmiş eşik değerlerine göre sunucuları aktif ya da pasif hale getirmektedir. Bu aşamada, uygulama sunucularının yük dengeleme sistemine dahil edilmesi veya çıkarılması kararları,“kural tabanlı”(rule- based) bir karar sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Çalışmada %50, %60, %70 ve %80 olmak üzere farklı CPU yükü eşik değerleriyle uygulamalar gerçekleştirilerek enerji verimlilikleri izlenmiştir. Bulgular önerilen metodolojinin enerji verimliliği açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, veri merkezlerinde enerji verimliliği stratejileri geliştirilmesi açısından umut verici bir tablo sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy costs are one of the most significant expense items in data centers. The increasing use of information technologies has made energy efficiency in data centers a more critical issue. This paper proposes an innovative load distribution methodology that aims to reduce energy consumption in data centers. While traditional cloud computing server clusters consume energy continuously, the proposed methodology provides a system design that activates servers only when necessary. In this research, an experimental system is designed to evaluate the applicability of the proposed methodology. This system consists of three application servers and one management server. The management server analyzes the real- time CPU load data from the application servers, evaluates the load trends, and activates or deactivates the servers according to predefined thresholds. At this stage, the decision to include or exclude application servers from the load balancing system is made using a“rule-based”decision system. In the study, different CPU load threshold values of 50%, 60%, 70%, and 80% were applied, and energy efficiencies were monitored. The results show that the proposed methodology has significant potential in terms of energy efficiency. These results provide a promising picture for developing energy efficiency strategies in data centers.