An SDN enhanced load balancing mechanism for a multi-controller WiFi network
Çoklu denetleyici WiFi ağ için SDN geliştirilmiş yük dengeleme mekanizması
  1. Tez No: 940350
  2. Yazar: DHAFER JADAAN SUWAID ALHAMD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, veri ve kontrol düzlemlerinin ayrılmasına odaklanarak Yazılım Tanımlı Ağ İletişiminin (SDN) mimari unsurlarını araştırıyor. Vurgu, Wi-Fi Erişim Noktalarından (AP'ler) gelen kullanıcı isteklerini sınıflandırmak ve yerel ve küresel anahtarlar ve denetleyiciler için dinamik bir yük dengeleme planı uygulamaya koymaktır. Önerilen SDN mimarisi, küresel denetleyici seviyesinde dinamik 2 seviyeli yük dengeleme tekniği (D2LLB) kullanır ve erişim noktalarında 2 metrik sınıflandırıcı içerir. Önemli bir bileşen, sınıflandırılmış akışlardaki önemli özellikleri tanımlamak ve böylece bunlara kontrolörlerin atanabilmesi için Analitik Hiyerarşik Sürecin (AHP) kullanılmasıdır. Veri işlemeyi aşırı yüklenmiş, yüklenmemiş ve boşta kalan kümeler halinde gruplandırarak küresel denetleyici, yerel denetleyicilerden gelen girdileri verimli bir şekilde yönetir. Boşta kalan denetleyicilere yüksek öncelikli akışlar atanır ve denetleyiciler, yük dengeleme sağlamak için aşırı yükleme sırasında taşınır. Çalışma, OMNeT++ simülatörü ile gerçekleştirilen kapsamlı simülasyonlar sunmakta olup, ağırlıklı çevrimsel ve anahtar tabanlı stratejiler gibi geleneksel yük dengeleme yöntemlerine göre gecikme ve dosya aktarım performansında önemli kazanımlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the architectural elements of Software Defined Networking (SDN), with a focus on the separation of the data and control planes. The emphasis is on classifying user requests that come in from Wi-Fi Access Points (APs) and putting in place a dynamic load balancing plan for local and global switches and controllers. The suggested SDN architecture uses a dynamic 2-level load balancing technique (D2LLB) at the global controller level and incorporates a 2-metric classifier in the access points. An important component is the use of Analytical Hierarchical Process (AHP) to identify important characteristics in classified flows so that controllers can be assigned to them. By grouping data processing into overloaded, unloaded, and idle clusters, the global controller efficiently handles input from local controllers. High-priority flows are assigned to idle controllers and controllers are migrated during overload to provide load balancing. The study presents comprehensive simulations carried out with the OMNeT++ simulator, showing significant gains in latency and file transfer performance over conventional load balancing methods like weighted round robin and switch-based strategies.