Mükerrer sezaryen vakalarında postoperatif analjezi amacıyla ultrason eşliğinde uygulanan 'Transversus Abdominis Plan' ve 'Transversalis Fasya Plan' bloklarının etkinliğinin karşılaştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
Comparison of the effectiveness of ultrasound-guided Transversus Abdominis Plane and Transversalis Fascia Plane blocks for postoperative analgesia in repeated cesarean section cases: A prospective observational study
- Tez No: 940351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Spinal anestezi altında mükerrer sezaryen cerrahisi geçiren gebelerde postoperatif dönemde ağrıyı azaltmaya yönelik uygulanan Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğu ile Transversalis Fasya Plan (TFP) bloğunun harekette ve istirahatte ağrı skorları üzerine etkilerininin, ilk mobilizasyon için geçen sürelerinin ve analjezik kullanım miktarlarınının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mükerrer sezaryen cerrahisi geçiren ve postoperatif analjezi amacıyla TAP ve TFP blok uygulanan 20-45 yaş arası ASA 1 ve ASA 2 risk skoruna sahip 90 hasta postoperatif dönemde incelendi. Hastalar Transversalis Fasya Plan bloğu uygulanan (Grup I) ve Transversus Abdominis Plan bloğu uygulanan (Grup II) olmak üzere 2 farklı gruba ayrıldı. Postoperatif dönemde ağrı skorları 0, 3, 6, 12 ve 24. saatlerde hareketle ve istirahatle Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca postoperatif dönemde ilk mobilizasyon süreleri kaydedildi. Hastalara gereklilik halinde bloklara ek olarak analjezik ajanlardan parasetamol, diklofenak sodyum ve tramadol uygulandı. Postoperatif 24 saatlik süreçte toplam kullanılan analjezik miktarları kaydedildi. Ayrıca 24 saatlik süreçte bulantı, kusma, kaşıntı gibi opioid kullanımına bağlı ortaya çıkabilecek komplikasyonlar not edildi. Çalışmadan elde ettiğimiz veriler IBM SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programında analiz edildi. Bulgular: Transversalis Fasya Plan bloğu uygulanan (Grup I) hastalarda Transversus Abdominis Plan bloğu uygulanan (Grup II) hastalara göre 3., 6., 12. ve 24. saatte istirahat ve hareket halinde ağrı skorları istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük olarak saptandı. Ayrıca ameliyat sonrası ilk mobilizasyon süreleri karşılaştırıldığında Grup I deki hastaların Grup II deki hastalara göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha erken mobilize olduğu görüldü (p=
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of the Transversus Abdominis Plane (TAP) block and the Transversalis Fascia Plane (TFP) block, applied to reduce postoperative pain in pregnant women undergoing repeat cesarean section under spinal anesthesia, on pain scores at rest and during movement, the time to first mobilization, and the amount of analgesic consumption. Materials and Methods: A total of 90 patients aged between 20 and 45 years, with ASA physical status scores of 1 or 2, who underwent repeat cesarean section and received TAP or TFP block for postoperative analgesia, were evaluated in the postoperative period. The patients were divided into two groups: those who received the Transversalis Fascia Plane block (Group I) and those who received the Transversus Abdominis Plane block (Group II). Pain scores were assessed at 0, 3, 6, 12, and 24 hours postoperatively using the Visual Analog Scale (VAS), both at rest and during movement. The time to first mobilization was also recorded. If necessary, additional analgesic agents such as paracetamol, diclofenac sodium, and tramadol were administered in addition to the blocks. The total amount of analgesics used within the first 24 hours postoperatively was documented. Furthermore, complications possibly related to opioid use, such as nausea, vomiting, and itching, were noted during the 24-hour period. Data obtained from the study were analyzed using the IBM SPSS 25.0 software package (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Results: In patients who received the Transversalis Fascia Plane block (Group I), pain scores at rest and during movement at the 3rd, 6th, 12th, and 24th hours were found to be statistically significantly lower compared to those who received the Transversus Abdominis Plane block (Group II). Additionally, when comparing the time to first postoperative mobilization, patients in Group I were mobilized significantly earlier than those in Group II (p=