Investigating the benefits of the SDN approach to it departments in comparison to the traditional approach
Geleneksel yaklaşımla karşılaştırıldığında, YTA yaklaşımının BT departmanlarına yararlarının araştırılması
  1. Tez No: 766727
  2. Yazar: KEMAL YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı donanım tanımlı geleneksel ağ yaklaşımı ile YTA (yazılım tanımlı ağ) yaklaşımının, şirketlerin BT departmanlarına etkileri açısından kıyaslanması ve YTA'nın faydalarının araştırılmasıdır. Sektörde YTA kullanımının yaygınlaşması ile beraber, YTA'nın faydaları ve neden olabileceği organizasyonel değişiklikler üzerinde çalışılmıştır. Artan veri kapasiteleri ve yüksek hacimli bağlantı yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda yeni bir ağ yaklaşımına ihtiyaç olduğu söylenebilir. Yeni ağ yaklaşımlarından biri olan YTA'nın, BT birimlerine getirdiği faydalar ve BT birimleri açısından etkilerinin neler olduğu araştırılması gereken bir problemdir. Bu çalışma ile BT birimleri için, organizasyonel değişiklikler; iş ve işlemlerin otomatikleştirilmesi, iş prosedürlerinin yenilenmesi ve rasyonelleştirilmesi, iş süreçlerinin yeniden tasarlanmas incelenmiştir. SDN yaklaşımının; inovasyon, tasarruf, ağ performansı, ağın izlenmes ve yönetimi, servislerin tanımlanması ve sunumu, ağların güvenliğinin sağlanmasındaki durumu, açık kaynak yazılım geliştirme açısından durumu ile mevcut oligapol üreticilere etkisi ile küçük üreticilere katkıları araştırılmıştır. Sektörde YTA yaklaşımının benimsenme hızının bir hayli yavaş olduğu söylenebilir. Bu yavaşlığın nedenleri arasında, YTA'nın neden olacağı organizasyonel vii değişikliğe direnç, ağ yönetiminde meydana gelebilecek belirsizlikler ve güvenlik endişeleri gösterilebilir. Bu tezde ile geleneksel yaklaşım ile YTA arasındaki karşılaştırmalar ve YTA'nın faydaları araştırılmış ve söz konusu endişelere cevaplar aranmıştır. Bu çalışma ile YTA'nın, inovasyonu hızlandırdığı, daha az maliyetli ağlar kurulmasını sağladığı, performansı artırıp kolay yönetilebilen, güvenli ağlar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yazılım kabiliyetlerinin gelişmesi ve standart ağ yönetim araçları ile beraber küçük ölçekli üreticilerin sunduğu çözümlerin de sektörün tanınan üreticilerinin çözümlerine alternatif olabileceği görülmüştür. Ulaşılan bu sonuçlara göre YTA yaklaşımının sektörde benimsenmesi hızlanabilir. Bu çalışma, kurumsal şirketler açısından incelenmiş olup İnternet servis sağlayıcısı ya da telekomünikasyon opratörleri açısından incelenmemiştir. Tüm bu açıklamaların sonucu olarak bu çalışmanın araştırma sorusu olan“Geleneksel yaklaşımla kıyaslandığında YTA yaklaşımının getireceği faydalar nelerdir?”şu şekilde cevaplanabilir: YTA yaklaşımı, geleneksel yaklaşıma kıyasla, mali tasarruf sağlayan, ilk kurulumu daha hızlı servisler sunan, daha güvenli, yazılım kabiliyetleri artırılmış ağlar kurabilmeyi mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the traditional hardware-defined network approach and the software-defined network (SDN) approach in terms of their effects on the IT departments of companies in addition to investigating the benefits of an SDN. With the increase in the usage of the SDN in the sector, the benefits of an SDN and the organizational changes it may cause have been studied. Considering the increasing data capacities and high-volume network connections, it can be said that a new network approach is needed. The effects and benefits of an SDN on an IT department is a problem that needs to be investigated. With this study, organizational changes for IT departments, automation of work and processes, rationalization of business procedures, and redesign of business processes are examined. The contribution of the SDN approach to innovation, savings, network performance, monitoring and management, defining and providing services, the insurance of the security of networks, the situation in terms of open-source software development, and the effects on existing oligopolistic vendors and small vendors have been investigated. It can be said that the adoption rate of the SDN approach in the sector is quite low. Resistance to organizational change caused by SDN, uncertainties that may occur in network management, and security concerns are some of the reasons for this low rate of uptake. In this thesis, the comparisons between the traditional approach and SDN, as well as the benefits of SDN have been investigated and answers to these v concerns have been found. With this study, it has been concluded that an SDN accelerates innovation, provides less expensive networks, increases performance and offers easy-to-manage, secure networks. It has been observed that the solutions offered by small-scale vendors, together with the development of software capabilities and standard network tools, can be presented as an alternative in the industry. According to these results, the adoption of the SDN approach in the sector may accelerate. This study makes examinations in terms of enterprise companies, but not in terms of Internet service providers or telecommunication operators. As a result of these explanations, the research question of this study,“What are the benefits of an SDN approach to an IT department compared with traditional approach?”can be answered as the SDN approach compared to the traditional approach makes it possible to establish networks with savings, faster initial setup, and more secure and enhanced software capabilities.