Erzurum'un kentleşme sürecinde kültürel yapılanma
The Culture structure in the urbanization progress of Erzurum
- Tez No: 94041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM'UN KENTLEŞME SÜRECİNDE KÜLTÜREL YAPILANMA Hamza KOÇ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sevil ÖNER 2000 -SAYFA -119 Jüri Yrd. Doç. Dr. Sevil ÖNER Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ Araştırmanın amacı; Erzurum kentleşme sürecini yaşarken kültürel yapıda ortaya çıkan değişmeleri belirleyerek bu yapıların kenti ve kent kültürünü nasıl etkilediklerini ortaya koymaktır. Araştırma sınırlandırılmış yaş grupları üstüne yoğunlaştırılarak özellikle üretici ve genç nüfus yapısının değişme karşısındaki tutum ve davranışlarını da analiz etmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın evreni Erzurum il merkezidir. Bu evrende tesadüfi örneklem tekniği kullanılmıştır, örneklem; farklı eğitim, kültür, gelir, cinsiyet ve meslek gruplarından seçilerek heterojen bir yapıyla Erzurum ilini temsil etme yeteneği göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma Üniversite, Yenişehir, Mahallebaşı ve Sanayi mahallelerinde uygulanmıştır. 800 soru kağıdının uygulanmasına dayanan araştırmada 40 adet kapalı uçlu soru 8 adet açık uçlu soru bulunmaktadır. Ayrıca 100 görüşme sadece evli çiftlere, 100 görüşme sadece kadınlara, 100 görüşme sadece erkeklere, kalan 100 görüşmede sadece 50+ yaş grubuna uygulanmıştır. Bu bağlamda Erzurum'daki kentleşmeyle birlikte ortaya çıkan sorunları derinlemesine incelemek anmacıyla bir alan araştırması yapılarak bu alan araştırmasının ortaya konulmasında istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları ise şöyle ortaya çıkmıştır. Erzurum'da kentleşme süreci içinde oluşan kültürel yapılanmanın belirlenmesinde maddi unsurlar daha etkilidir. Bireyler kültürel yapılanmadan olumsuz etkilenmişlerdir. Bunun sonucunda kentin kültürel yapısına popüler kültür hakim olmuştur. Erzurum'daki bireyler geleneksel yapının yozlaşmış izlerini taşırken, modenıitenin olgularını ne kamusal alana ne de bireysel alana taşımışlardır. Bu durumun sonunda kentin özgür atmosferinin
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE CULTURAL STRUCTURE IN THE URBANIZATION PROGRESS OF ERZURUM HamzaKOÇ Supervizor: Yrd. Doç. Dr. Sevil ÖNER 2000 -PAGE -119 Jury: Yrd. Doç. Dr. Sevil ÖNER Prof. Dr. Hüseyin AKYÛZ Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ By determining the changes appeared in the cultural structure while we are living the urbanization progress of Erzurum, the aim is to bring to light how the structures influence the city and the city culture. The study has been concentrated on the livited age groups and the aim is also to analysis the behavior and the attitude of especially young and productive population against the changes. The universe of the study is the centre of Erzurum. In this universe the spontaneous samples have been taken. The samples have been chosen from different aducated groups culture groups, income groups, the sex groups and ocoupation groups, and the ability of representing Erzurum with the heterogeneous structure has been considered. The study has been applied in Yenişehir, the University, Mahallebaşı, and the area of Sanayi. In the study which has been based on 800 questionnaire 40 shut pointed questions and 8 open - pointed questions have been used. Moreover, 100 interviews to the married people, 100 interviews to women, 100 interviews to man and the rest 100 interviews the people who are over 50 years old have been applied. In this case, by doing an field study in order to examine deeply the problems appearing, with the urbanization in Erzurum, the statistical methods have been use in requiring this field study. The findings of the study appear in this way: In determining the cultural structurinf forming in the urbanization progress of Erzurum, material factors have been more active. The individuals have been effected negatively from the cultural structuring. Therefore, the popular culture have dominated on the cultural structure of the city. As the individuals in Erzurum have carried the traditional prints degenerated, they have also carried the modernite facts to neither individual area nor public area. Sequendy, the regions of squatter's house rising rapidly in the suburbs (like Sanayi and Mahallebaşı) have surrounded the city center instead of the free atmosphere of city and they have also be come the life style of the city of Erzurum.