Dedem Korkut Kitabı'nın söz dizimi
The Syntax of Dedem Korkut Kitabı
- Tez No: 94040
- Danışmanlar: PROF. DR. EFRASİYAP GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 784
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DEDEM KORKUT KİTABININ SÖZ DİZİMİ Muharrem DAŞDEMİR Danışman: Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ 2000- SAYFA: 759 Jüri : Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ Bu çalışmada Dedem Korkut Kitabı söz dizimi açısından incelenmiştir. Çalışma, dokuz bölümden oluşmaktadır:“Giriş”bölümünde Dedem Korkut Kitabı ve çalışmamız hakkında genel bilgiler,“Kavramların İşaretlenmesi”adlı ikinci bölümde bağımsız kavramları karşılayan kelime ve kelime grupları,“Taban Hâlindeki Öğeler”adlı üçüncü bölümde isim ve fiil tabanları,“Kavram İlişkileri”adlı dördüncü bölümde belirli tamlamalar ve belirtme unsurları,“Cümle”adlı beşinci bölümde cümlenin öğeleri,“Cümle Dışı Öğeler”adlı altıncı bölümde cümlenin kurucu olmayan öğeleri,“Cümle Yapıları”adlı yedinci bölümde cümle kalıplan ve bunların örnekleri,“Cümle ve Cümle Kalıplarının Kullanım Oranları”adlı sekizinci bölümde cümle ve cümle kalıplarıyla ilgili istatistikî bilgiler,“Sonuç”bölümünde çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkatlere sunulmuştur. Çalışmanın sonunda bir şekil bilgisi dizini ve kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE SYNTAX OF DEDEM KORKUT KİTABI Muharrem DAŞDEMİR Supervisor: Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ 2000- PAGE: 759 Jury : Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ Consisting of nine chapters, this study is intended to analyze the Dedem Korkut Kitabı from the syntactical point of view. The introductory part includes general information on the Dedem Korkut Kitabı and on the method and material of this study. The second part named“Marking of the Concepts”reflects the words and word groups that meet the independent concepts. Noun and verb bases are given in the third part titled“Elements in the Form of Basis”. Genitival constructions and genitive elements are expounded in the fourth part named“Conceptual Relations”. The remaining parts are concerned with the elements of the sentence structure: The fifth part named“The Sentence”is concerned with the elements of the sentence, while the sixth named“Elements out of the Sentence”with the unconstituent element of the sentence. On the other hand, the seventh part titled“Sentence Structures”presents the sentence structures and examples of them employed in the book. The eighth part“The Rates of the Usage of the Sentences and Sentence Structures”, gives some statistical information on the sentences and sentence structures. And the conclusive part presents the results obtained from the study. There is a morphological index at the end of the study as well as a bibliography.